Artan banka borçları üstündeki risk ne

Artan banka borçları üstündeki risk ne

Merkez Bankası eşki Başkanı ve Milliyet Gazetesi yazarı Yaman Törüner finans sektörünün artan borçlanma miktarı ve Hazine garantisinin yarattığı riski yazdı

A+A-

Merkez Bankası eşki Başkanı ve Milliyet Gazetesi yazarı Yaman Törüner finans sektörünün artan borçlanma miktarı ve Hazine garantisinin yarattığı riski yazdı

İşte Yaman Törüner'in o yazısı:

ABD doları, dünya ekonomisini domine etmeye devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye devam edeceğini açıklaması sonrası, ABD Merkez Bankası (Fed) da parasal sıkılığı azaltınca dolar, beklenenin aksine euro karşısında biraz değer kaybetti. Bu yeni durum, Fed’in yaz aylarında yapmasını beklediğimiz faiz artırımını geciktiriyor.

Gelişmekte olan ülkeler (GOÜ), euro’daki belirsizlik ve Fed’in yarattığı parasal genişleme nedeniyle, dış borçlanmalarının önemli bölümünü dolar ile yaptılar. IMF, IIF ve Akbank verilerinden alınan aşağıdaki grafik, GOÜ’lerin ABD doları cinsi borçlanmalarının, ülkelerin Gayri Safi Milli Hasılası’na (GSMH) oranını gösteriyor.

y1-001.jpg

ABD dolarının güçlenmesi, GOÜ’lerin risk seviyelerini artırıyor. Öte yandan, GOÜ’lerin yavaş büyümeleri, özellikle de Çin gibi para birimini dolara endekslemiş ülkelerde, deflasyonist baskı yaratıyor. GOÜ’lerin beklentilerin altında büyüyor olması, onları gelişmiş ülkeler karşısında daha da kırılgan hale getiriyor.

Finans sektörü borçlanması

GSMH’ya oran olarak, Çin, Rusya ve Türkiye’de borçlanma, gittikçe daha artan oranda, finansal sektör (çoğunlukla bankalar) aracılığı ile yapılıyor. Yukarıda belirtilen kaynaklardan alınan aşağıdaki grafik, 2008 ve 2015 yıllarında, finansal sektörün artan borçlanmasını gösteriyor. Finansal sektör üzerinden borçlanmalarda, genellikle Devlet Garantisi olmadığı için, bu borçlanmaları yapabilen ülkelerin daha kaliteli borçlandığını kabul edebiliriz.

y2-001.jpg

Ancak, maalesef ülkemizde, kamu bankalarının borçlanmalarının bir bölümüne Hazine (Devlet) Garantisi veriliyor. Bu durum da, hem risklilik durumumuzu artırıyor; hem de bankalar arası rekabeti bozuyor. 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.