Asgari ücretliye vergi kesintisi müjdesi

Asgari ücretliye vergi kesintisi müjdesi

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, asgari ücretin vergi kesintisinin telafi edileceğini söyledi

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu asgari ücretin Eylül ayından itibaren bir üst vergi dilimine girerek, ilave 70 TL gelir vergisi kesintisine uğramasının önlenmesi için düzenleme taslağının hazırlandığını açıkladı. Müezzinoğlu, “Hiçbir asgari ücretlimiz 1300 TL’nin altında ücret almayacak” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı kabul etti. Atalay ile birlikte basın açıklaması yapan Müezzinoğlu, asgari ücret konusunu gündeme getiren Atalay’ın ardından, “Eylül ayından itibaren asgari ücretlilerin vergi kesintileri dolayısıyla alacakları net ücretler 1230 liraya kadar düşüyor, 70 liralık bir kayıp oluşuyor. Hükümetin, önceki bakanımızın verdiği söz, sözümüzdür. Hiçbir asgari ücretlimiz bin 300 liranın altında maaş almayacak. Onu bin 300 liraya tamamlayacak bütün tedbirleri Maliye ile görüşerek son şeklini bugün veya bu hafta veririz” dedi.

Müezzinoğlu, Maliye Bakanlığı ile bir çalışma yapıldığını ve son haline getirildiğini kaydetti. Buna karşılık, kaybın nasıl önleneceği yönünde herhangi bir açıklama yapmadı. Maliye Bakanlığı, gelir vergisi dilimlerinde değişiklik yapılmadan, diğer ödeme araçlarıyla bir düzenleme yapılması konusunda ısrar ediyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.