Aşı olanlara fazladan tatil verilecek

Aşı olanlara fazladan tatil verilecek

30 Temmuz Cuma günü yapılan açıklamalara göre, Covid-19 aşılarını tam yaptıran çalışanlara fazladan tatil verilecek.

A+A-

Çek hükümeti cuma günü yaptığı bir açıklamada, koronavirüs aşılarını yaptıran devlet çalışanlarının iki gün ücretli tatil hakkına sahip olacağını duyurdu. Çek Başbakanı Andrej Babiš, başkent Prag’da düzenlediği basın toplantısında tatil hakkının 2021’in sonuna kadar geçerli olacağını söyledi.

Başbakan, bölgesel ve yerel yönetimlerin yanı sıra özel şirketleri de vatandaşları aşı yaptırmaya teşvik etmek için bu tarz uygulamalar yapmaya çağırdı. Babiš, otomobil şirketi Skoda da dahil olmak üzere birçok şirketin şimdiden benzer uygulamalar yaparak çalışanların aşı olmasını sağladığını ifade etti.

Aşı olanlara ekstradan izin verilmesi kararı, ülkedeki muhalefet tarafından eleştirildi. Muhalefet partileri bunun ekim ayında yapılacak seçimler için popülist bir hareket olduğunu savundu. Babiš ise hükümetin aşılanmayı “en önemli şey” olarak gördüğünü ve vatandaşları sürekli olarak “teşvik etmeye” devam edeceğini söyledi.

10.6 milyon nüfusa sahip olan ülkede pandeminin başından bu yana 30.363 ölüm ve 1.6 milyondan fazla vaka tespit edildi. Verilere göre de şu ana kadar Çekya’nın yetişkin nüfusunun yaklaşık %62.6‘sı en az bir doz, %54.2’si ise tamamen aşılandı.

Avrupa Birliği’nin tamamında ise yetişkinlerin %70.5’ine tek doz, %57.3’ü ise tamamen aşılanmış durumda.