Asker ile IŞİD burun buruna

Asker ile IŞİD burun buruna

Gaziantep'in Karkamış ilçesi yakınındaki sınır hattında TSK ile IŞİD militanları karşılıklı olarak mayın döşüyor

A+A-

Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısındaki Cerablus’ta sınırın Suriye tarafına, bölgede kontrolü elinde bulunduran IŞİD militanları tarafından mayın döşenerek hendekler kazıldı. IŞİD militanlarının, sınır hattında güvenlik önlemlerini artıran Türk askerleriyle burun buruna geldiği görüldü.

Karkamış Belediye Başkanlığı binası ve Karkamış Sınır Kapısı’nın 20 metre uzağındaki Suriye tarafına kamyonetle gelen üçü kadın yedi IŞİD militanı, ilk olarak yer tespiti yaptı. Grup, daha sonra sınır hattında nöbet tutan askerlerin önünde belirledikleri yerlere mayın döşedi. Silahlı oldukları görülen IŞİD’liler, sınır hattındaki bazı evlerin yanına ise hendek kazdı. Türkiye tarafından çıplak gözle görülen bu gelişmeler üzerine sınır hattındaki güvenlik güçleri teyakkuza geçti.

Sınırın diğer tarafından IŞİD bayrağı

Öte yandan Karkamış ilçesindeki sınır kapısı ile Cerablus'ta Türkiye ile IŞİD bayrağının 30 metre mesafede dalgalandığı görüldü. Karkamış'ın hemen karşısında bulunan Suriye'nin Halep kentine bağlı 17 bin nüfuslu Cerablus ilçesi iç karışıklığın ardından 2012 yılında muhalif güçlerin eline, 2014 yılının ilk günlerinde ise IŞİD denetimine geçti. IŞİD denetimine geçmesinin ardından Türkiye, güvenlik gerekçesiyle Karkamış Sınır Kapısı'nı kapattı.

 

IŞİD sınıra hendek kazıyor

Al Jazeera Türk bugün bir haberinde IŞİD'in Türkiye yönünden gelecek olası bir saldırı için önlem almaya başladığını duyurmuştu. Habere göre Halep kırsalında IŞİD’e karşı oluşturulan Ortak Operasyon Odası (Gurfet el Ameliyye) eski komutanlarından ve aynı zamanda Al Baz Tugayları’nın komutanı olan Mahmut Hasan, IŞİD’in Türkiye sınırına yakın bölgede kontrolü altındaki tüm köylerin etrafına 4 metre derinliğinde ve 2,5 metre genişliğinde hendekler kazdığını açıklamıştı.

 

 

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.