ASO Başkanından KKM uyarısı: Sürdürülebilirliği belirsiz

ASO Başkanından KKM uyarısı: Sürdürülebilirliği belirsiz

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Kur Korumalı Mevduat yöntemiyle bir nevi zaman satın alındığını belirtirken, bunun ne kadar sürdürülebileceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

A+A-

Afyon’da gerçekleştirilen ASO Meslek Komiteleri toplantısı kapsamında gazetecilerle bir araya gelen Nurettin Özdebir, Kur Korumalı Mevduat sistemine yönelik değerlendirmede bulundu. Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe'nin haberine göre Özdebir, kur farkı gelirinin vergiden muaf tutulmasının işletmelerin hoşuna gittiğini söylerken, şirket dönüşümünün şahıs dönüşümünden yüksek olduğunu ifade etti. Bu sisteme biraz da mecburiyetten geçildiğini dile getiren Özdebir, “Döviz açığı vardı hem de gelen para azalırken böyle bir karar alınmasaydı; döviz 30-40 lira olurdu. Ancak KKM ne kadar sürdürülebilir bilmiyorum, bu operasyonla şimdilik zaman satın alınmış oldu. Türkiye algısıyla ilgili düzenleme olursa, Karadeniz ve Akdeniz’de yeni rezervler bulunursa bu sistem başarılı olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışanların enflasyona karşı ezdirilmeyeceğine yönelik açıklamalarına da dikkat çeken Özdebir, enflasyonun birkaç ay daha yükseleceğini kaydederek, “Yıllık ortalama yüzde 50 civarında olur ancak bununla birlikte yüzde 50 artırılan asgari ücret de erimiş oluyor. Ben işletmelerin bunu telafi edeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Ücretteki her artışın enflasyonu da tetiklediği yönünde paradoks bulunduğunu ifade ede Özdebir, üretici enflasyonunun tüketici enflasyonundan yüksek olmasını ‘stoktaki enflasyon’ olarak tanımladı.

Şirketlerin çalışanları aç bırakamayacağını dile getiren Özdebir gerekirse 3 kişi yerine 2 kişi çalıştırarak, çalışanların ihtiyacını gücü yettiği ölçüde karşılayacağını bildirdi.