Astsubaydı YAŞ kararı ile general oldu

Astsubaydı YAŞ kararı ile general oldu

YAŞ kararları sonrasında TSK tarihinde ilk kez astsubaylıktan gelen bir isim generalliğe yükseltildi.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Yüksek Askeri Şüra (YAŞ) kararlarının ayrıntılarını açıkladı. Buna göre 48 general ve amiral emekliliğe sevk edildi. 99 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. YAŞ kararları sonrasında TSK tarihinde ilk kez astsubaylıktan gelen Albay Cemal Balıkçı da generalliğe yükseltildi.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinde bugünden itibaren geçerli olmak üzere, 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 99 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 20 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 2016 yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükselenler ve görev süresi bir yıl uzatılacakların durumları karara bağlandı.

Buna göre, bugünden itibaren geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 99 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 20 general ve amiralin görev süreleri ise bir yıl uzatıldı.

Bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 47 general ve amiral, kadrosuzluk nedeniyle bugünden itibaren emekliye ayrıldı. Bir general ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren emekli olacak.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 
"Bir üst rütbeye yükselen general ve amirallerle görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin milletimize, silahlı kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakar ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz." 

GÖREV SÜRESİ UZATILANLAR

Buna göre Türk Silahlı Kuvvetlerindeki 20 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı. Görev süresi uzatılan general ve amiraller şu isimlerden oluştu:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 
Korgeneral: Tahir Bekiroğlu 
Tümgeneraller: Şenol Alparslan, İzzet Çetingöz 
Tuğgenerallar: Rıza Çağatay Erdoğan, Celalettin Bacanlı, Necdet Tuna, Mesut Bedri Usta, İlhan Kırtıl, Erhan Sipahioğlu, Metin Tokel, Ertuğrul Gazi Özkürkçü, Sıtkı Varlı, Adnan Baksı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 
Tuğamiral: Tayyar Ertem

Hava Kuvvetleri Komutanlığı 
Korgeneral: Mehmet Şanver 
Tümgeneral: Mehmet Özlü 
Tuğgeneraller: İhsan Özdamar, Reha Ufuk Er, Celal Başoğlu

Gülhane Askeri Tıp Akademisi 
Tuğgeneral: Ufuk Demirkılıç

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.