Asya borsalarına Fed dopingi

Asya borsalarına Fed dopingi

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.4 yükselmesine karşılık haftanın tamamına bakıldığında yüzde 2.2 ekside bulunuyor

A+A-

Asya borsaları, ABD'den gelen zayıf ekonomik verilerin gelecek haftaki Fed toplantısında zaten düşük olasılık görülen faiz artırımı beklentilerini daha da düşürmesinin ardından yüzde 1-1.5 yükselen ABD borsalarını izleyerek bugün yükselirken, ABD Hazine tahvillerinin getirileri verim eğrisi boyunca yükselerek iki buçuk ayın yüksek seviyesini gördü.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.4 yükselmesine karşılık haftanın tamamına bakıldığında yüzde 2.2 ekside bulunuyor.

Japonya'nın Nikkei endeksi ise yüzde 0.4 yükselmesine karşılık haftanın tamamında yüzde 2.9 ekside bulunuyor.

Japonya Merkez Bankası'nın 20-21 Eylül'de zaten eksi düzeyde olan faizleri daha da düşürebileceği ve varlık alım programında değişiklik yapacağı endişeleri hafta boyunca Japon piyasalarında baskı yarattı. ABD'de dün yayımlanan verilere göre perakende satışlar Ağustos'ta yüzde 0.3 ile, sanayi üretimi ise yüzde 0.4 ile beklentilerden daha büyük düşüşler kaydetti. Opsiyon sözleşmelerine göre verilerden önce yüzde 15 olan ABD'de gelecek hafta faizlerin artırılması olasılığı verilerin ardından dün yüzde 12'ye geriledi. Verilerin ardından ABD'nin 30 yıl ile 5 yıl vadeli Hazine tahvilleri arasındaki getiri farkı dün 130.1 baz puana yükselerek 27 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.