AVM giderlerine "kamu denetimi" geliyor

AVM giderlerine "kamu denetimi" geliyor

Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen yönetmelik ile AVM’lerin ortak giderleri kamu gözetim kurumu tarafından denetlenirken hatalı işlemler reeskont faizi + yüzde 5 ceza ile iade edilecek.

A+A-

442 AVM ve 500’e yakın marka arasında yıllardır devam eden genel-gider sorununa düzenleme geliyor. Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen yönetmelik ile AVM’lerin ortak giderleri kamu gözetim kurumu tarafından denetlenirken hatalı işlemler reeskont faizi + yüzde 5 ceza ile iade edilecek. Yönetim giderleri ise temel giderler arasında yer almayacak.

Dünya internet sitesinde yayınlanan habere göre; geçtiğimiz aylarda AVM ve perakendecilerin çatı kuruluşu olan Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) tarafından oluşturulan uzlaşma metni ile ilk tohumları ekilen düzenlemenin kanun koyucuların de eklemeleri ile yasalaşacacağını belirten sektör temsilcileri, kangren haline gelen sorunun çıkacak yönetmelik ile büyük oranda çözüleceğini dile getirdi. Düzenlemede ortak giderlerin kamu gözetim kurumu tarafından denetlenme, caydırıcı cezalar ve yönetim giderlerine sınırlama gibi maddelerin yer alması bekleniyor.

5 AVM’ye ceza kesildi

Türkiye’de hali hazırda 442 AVM ve bu AVM bünyesinde faaliyet gösteren 500’e yakın marka yer alıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından son yapılan düzenlemeye göre ortak giderler, perakende işletmelerinin satış alanlarının alışveriş merkezinin satış alanına oranı ölçüsünde paylaştırılıyor. Müştereken belirlenen gider paylaşım usulü en fazla beş yıl süreyle uygulanıyor. Pazarlama ve yönetim gibi hizmetler için katılım payı talep edilebilmesi ise tarafl ar arasındaki sözleşmeye bağlı. AVM yönetimi, her yıl mart ayı sonuna kadar, bir önceki yılın ortak giderleri ile ortak kullanım alanı gelirlerine ilişkin rapor hazırlayarak perakende işletmelerine göndermekle yükümlü. Ancak yine sektör temsilcilerinden aldığımız bilgilere göre mart ayı geride kalmasına rağmen birçok AVM rapor ile ilgili yükümlülüğünü yerine getirmiş değil.