AVM Verimlilik Endeksi Kasım'da geriledi

AVM Verimlilik Endeksi Kasım'da geriledi

AVM Endeksi'nin Kasım ayı sonuçları açıklandı. Kasım 2020 Döneminde AVM Metrekare Verimlilik Endeksi, Ekim Ayına Göre 10,3 Azaldı. 

A+A-

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi'nin Kasım ayı sonuçları açıklandı. Kasım 2020 Döneminde AVM Metrekare Verimlilik Endeksi, Ekim Ayına Göre 10,3 Azaldı. 

AVM'lerde kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar Kasım 2020'de İstanbul'da 1.530 TL, Anadolu'da 968 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Kasım 2020'de 1.193 TL olarak gerçekleşti.

Kategoriler Bazında Teknoloji Kategorisi Yükseldi…

Geçtiğimiz yılın Kasım ayı ile karşılaştırıldığında AVM'lerdeki teknoloji kategorisi metrekare verimliliği yüzde 33,9 artış gösterirken, hipermarket kategorisi yüzde 8,8, giyim kategorisi yüzde 14,8, diğer kategorisi yüzde 16,9, ayakkabı kategorisi yüzde 18,8 ve yiyecek-içecek kategorisi yüzde 41,3'lük bir gerileme gösterdi.

Diğer kategorisi, yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşuyor.