Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon açıklandı

Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon açıklandı

Avro Bölgesi'nde şubat ayında yıllık enflasyon yüzde eksi 0,2 seviyesinde gerçekleşti.

A+A-

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) nihai verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde yıllık enflasyon ocak ayında yüzde 0,3 iken şubat ayında yüzde eksi 0,2 olarak ölçüldü. 

Daha önce açıklanan şubat ayı öncü yıllık enflasyon verisi de yüzde eksi 0,2 düzeyindeydi. Öncü veride yüzde 0,7 arttığı açıklanan şubat ayı yıllık çekirdek enflasyonu ise yüzde 0,8’e revize edildi.

Bölgede en son negatif yıllık enflasyon, yüzde eksi 0,1'le geçen yıl eylül ayında kaydedilmişti.

AB’de 15 ülkede negatif yıllık enflasyon oranı belirlendi

28 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) de yıllık enflasyon ocak ayındaki yüzde 0,3 seviyesinden şubatta yüzde eksi 0,2’ye indi.

Şubat ayında, AB’de 15 ülkede negatif yıllık enflasyon oranı belirlendi.

Yıllık negatif enflasyon sıralamasında, en düşük oran 2,2 ile Güney Kıbrıs Rum kesimi ve yüzde 2,1’le Romanya'da ölçüldü.

AB’de en yüksek yıllık enflasyona sahip ülkeler ise yüzde 1,1’le Belçika, yüzde 1’le Avusturya ve Malta olarak sıralandı. Almanya'nın yıllık enflasyon verisi ise yüzde eksi 0,2 oldu.

AB’de şubat ayında bir önceki aya kıyasla yıllık enflasyon 20 ülkede azalırken, 1 ülkede değişmedi ve 6 ülkede arttı. İngiltere'ye ilişkin veri ise henüz açıklanmadığı için Eurostat duyurusunda yer almadı.

Avro Bölgesi enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında, şubatta yıllık enflasyona en fazla katkı restoran ile kafelerden, kiralardan ve meyveden geldi. Taşıt yakıtları ise bu dönemde yıllık enflasyona en fazla olumsuz etkiyi yaptı. Bunu ısınmada kullanılan yakıt ve gaz takip etti.

Enflasyon rakamları, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) fiyat istikrarını sağlamak için hedeflediği yüzde 2'ye yakın seviyenin oldukça altında gerçekleşti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.