"Avrupa temiz enerji yatırımlarını hızlandırmalı"

"Avrupa temiz enerji yatırımlarını hızlandırmalı"

Küresel iklim hedeflerinin yakalanabilmesi için Avrupa'nın yenilenebilir enerji kurulumda daha yüksek oranda bir büyüme göstermesi gerektiği bildirildi.

A+A-

Bağımsız düşünce kuruluşu Ember, Avrupa Birliği'nin güneş enerjisi kurulumlarında küresel iklim hedeflerinin yakalanmasını sağlayacak kadar hızlı ilerlemediğini belirterek izin süreçlerinin yavaş ilerlediğine dikkat çekti.

Ember'in raporuna göre hedeflerin yakalanabilmesi için Avrupa'nın yenilenebilir enerji kurulumda daha yüksek oranda bir büyüme göstermesi gerekiyor.

AB'nin küresel ısınmanın 1,.5 derecede tutulması hedefine öngörülen katkıyı verebilmesi için 2026 yılına kadar 76 GW ek yenilenebilir enerji kurulumu yapması gerektiğini belirten Ember, yaptıkları tahminlerin gelecek 4 yılda sadece 38 GW yenilenebilir enerji kurulumu yapılabileceğine işaret ettiğini vurguladı. 

Rüzgar enerjisi kurulumlarının güneşten daha yavaş ilerlediğini de vurgulayan Ember, 2018'den bu yana yılda ortalama 10 GW'lik yeni kurulum yapıldığını ve bu hızla ilerlenmesi halinde 2026 hedefinin ancak yüzde 54'üne ulaşılabileceğini de belirtti.