Avrupalı devlerin karları "sürpriz bir şekilde" arttı

Avrupalı devlerin karları "sürpriz bir şekilde" arttı

HSBC'nin ilk çeyrekte karı, analistlerin tahminlerini geride bıraktı. UBS de 2.14 milyar dolarlık net kar etti ve1.79 milyar dolarlık ortalama beklentileri aştı.

A+A-

HSBC Holdings Plc, yılın ilk üç ayında tahmin edilenden daha iyi kazançlar elde ederken, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu bir dizi sorundan kaçındı. Londra merkezli banka, 4,7 milyar dolarlık düzeltilmiş vergi öncesi kar bildirdi ve şirket tarafından derlenen analistlerin dönem için 4,49 milyar dolarlık tahminini geride bıraktı.

Gelirdeki düşüşler, borç verme hacimlerindeki ve kişisel bankacılık operasyonlarındaki artışla dengelendi. CEO Noel Quinn, “Geçen yılın ilk çeyreğinde, varlık yönetim işlerinden sağlanan gelir üzerindeki piyasa etkileri ve daha normalleştirilmiş bir ECL seviyesi nedeniyle karlar düşerken, tüm işletmeler ve bölgelerde daha yüksek krediler ve kişisel bankacılık, sigorta ve ticaret finansmanında iyi iş büyümesi, gelecek çeyrekler için iyiye işaret ediyor." dedi.

UBS'in karı, ilk çeyrekte "sürpriz bir şekilde" %17 arttı

UBS, güçlü işlem etkisiyle ilk çeyrek net karında %17 artış bildirdi. Şirket, Ukrayna'daki savaşa ilişkin belirsizlikler devam ederken karda düşüş beklentisini yükseltti. İsviçre bankası Mart ayında sona eren çeyrekte 2.14 milyar dolarlık net kar etti ve1.79 milyar dolarlık ortalama beklentileri aştı.

Sonuçları bildiren ilk iki büyük Avrupa bankasından biri HSBC'nin yanı sıra, UBS'nin kazançları, ABD'li benzerlerinin bu ay bildirdiği kâr düşüşleriyle keskin bir tezat oluşturdu.

CEO Ralph Hamers yaptığı açıklamada, "İlk çeyrekte stratejimizi uygulamaya, müşterilerimiz için istikrar sağlamaya ve riski yönetmeye odaklanmaya devam ettik. Bugünkü güçlü sonuçlarımız, arka planda ne olursa olsun hedeflerimizi gerçekleştirme yeteneğimizi gösteriyor." dedi.

HSBC, faiz oranlarının küresel olarak artmasıyla bu yıl ivme kazanmasını bekliyor. Avrupa'nın en büyük bankası, Asya'nın en büyük servet yöneticisi olmayı hedefleyerek karlılığını artırmak için başka bölgelerdeki karsız işlerden çıkarken Asya'ya yeni nakit akıtıyor.