Avrupalıların Avrupa Birliği'ne  desteği azaldı

Avrupalıların Avrupa Birliği'ne desteği azaldı

Avrupa kamuoyunun Avrupa Birliği'ne olan desteği azaldı

A+A-

Washington merkezli Pew Research Center tarafından 10 büyük Avrupa Birliği kentinde yapılan anket, Avrupa kamuoyunun Avrupa Birliği'ne desteğinin keskin şekilde azaldığını ortaya koydu.

Pew araştırmasına göre Fransa'da Avrupa Birliği konusunda olumlu görüşlere sahip olanların oranı geçen yıla göre 17 puan azalarak sadece yüzde 38 oldu. İspanya'da AB'ye destek 16 puan azalarak yüzde 47'ye, Almanya'da 8 puan azalarak yüzde 50'ye ve İngiltere'de 7 puan düşüşle yüzde 44'e indi.

Kamuoyunun AB'yi en çok desteklediği ülkeler ise Polonya ve Macaristan oldu. Polonya'da halkın yüzde 72'si, Macanistan'da ise yüzde 61'i AB'yi destekliyor. Araştırma ayrıca Avrupalıların İngiltere'nin AB içinde kalmasına güçlü destek verdiklerini de ortaya koydu. İsveçlilerin yüzde 89'u İngiltere'nin AB'den ayrılmasını kötü birşey olacağına inanırken, bu oran Hollanda'da yüzde 75 ve Almanya'da yüzde 74 olarak gerçekleşti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.