Avustralya Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi

Avustralya Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi

Avustralya Merkez Bankası(RBA), faiz oranında bir değişikliğe gitmedi. RBA'nın dün başlayan ve bugün sona eren toplantısının ardından yapılan açıklamada, faiz oranının değişmeyerek yüzde 0,10 olarak kaldığı belirtildi.

A+A-

Avustralya Merkez Bankası(RBA), faiz oranında bir değişikliğe gitmedi. RBA'nın dün başlayan ve bugün sona eren toplantısının ardından yapılan açıklamada, faiz oranının değişmeyerek yüzde 0,10 olarak kaldığı belirtildi. Piyasalarda da faiz oranında bir değişiklik beklenmiyordu.

RBA, tahvil alım programı ile ilgili göstergeleri değiştirmedi. Ancak banka parasal genişleme ve 2 yıllık tahvil getiri eğrisini Temmuz toplantısında değerlendireceğini açıkladı. RBA, en azından 2024 yılına kadar bir faiz artırımı beklemediğini açıkladı.

Banka, 2021 yılı için büyüme tahminini yüzde 4,75, 2022 yılı için yüzde 3,5 olarak yukarı yönlü revize etti. İşsizlik beklentisi ise bu yıl için yüzde 5,0, gelecek yıl için yüzde 4,5 olarak tahmin edildi.

En son 2020 Kasım toplantısında faizi 15 baz puan indiren RBA son 5 toplantısında faizi değiştirmedi. RBA, yüzde 2-3 aralığında bir enflasyon hedefliyor. Ülkede enflasyon yıllık yüzde 1,1 seviyesinde bulunuyor.