AYM: Bankacılıkta grev erteleme Anayasa'ya aykırı

AYM: Bankacılıkta grev erteleme Anayasa'ya aykırı

Anayasa Mahkemesi, bankacılık sektöründe grev erteleme kararının Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

A+A-

Anayasa Mahkemesi, bankacılık sektöründe grev erteleme kararının Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Anayasa Mahkemesi, bankacılık sektöründe grev erteleme kararının Anayasa'ya aykırı olduğuna ve iptaline karar verdi.
    Anayasa Mahkemesinden yapılan açıklamaya göre, bankacılık  hizmetleri Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından kabul edilen toplum  için yaşamsal nitelik taşıyan temel kamu hizmetlerinden değil.
    Açıklamada, "Bankacılık hizmetlerinde yapılacak bir grevin belli  bir seviyede ekonomik ve finansal istikrarı etkilemesi her zaman  mümkündür. Demokratik bir toplumda temel hizmet sayılamayacak bir  sektörde iktisadi kaygılarla Anayasa’nın tanıdığı grev hakkının  sınırlanması kabul edilemez. Grev hakkının tanınmadığı durumlarda  örgütlenme özgürlüğünün ve toplu sözleşme hakkının da anlamı  kalmamaktadır." denildi.

    Bu itibarla dava konusu kuralla toplum için yaşamsal nitelikte  olmayan bankacılık hizmetlerinde karar verilmiş veya başlanmış olan  kanuni bir grevin ertelenmesi yönünde getirilen sınırlamanın demokratik toplum düzeninin gerekleriyle bağdaşmadığı ifade edildi.
    Açıklamada, "Kuralın olağan dönemde Anayasa’ya aykırı olduğu  yönünde yapılan tespit, kuralın olağanüstü dönemde Anayasa’ya aykırı  olup olmadığı hususunda herhangi bir değerlendirmeyi kapsamamaktadır.
Anayasa Mahkemesi açıklanan nedenlerle kuralın Anayasa’nın 13. ve 54.  maddelerine aykırı olduğuna ve iptaline karar vermiştir." denildi.
 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.