AYM dokunulmazlık kararını açıkladı

AYM dokunulmazlık kararını açıkladı

AYM, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğinin iptal istemini reddetti; HDP AİHM'e gidecek

A+A-

Anayasa Mahkemesi (AYM) milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğinin iptal istemini reddetti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğinin yürürlüğünün durdurulması ve iptal istemini reddetti.

Kararın ardından HDP önümüzdeki günlerde bu konu için tedbir istemiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ni gideceğini bildirdi.

HDP milletvekilleri, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile birkaç CHP'li milletvekili daha geçtiğimiz hafta düzenlemenin iptali için AYM'ye başvurmuştu.

Haber televizyonlarının verdiği bilgiye göre, AYM milletvekili dokunulmazlıklarının mevcut dosyalar için kaldırılmasıyla ilgili geçtiğimiz ay Meclis'te kabul edilen anayasa değişikliğinin iptali istemini reddetti.

Çoğu HDP'li ve CHP'li olmak üzere fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının geçici olarak kaldırılmasına ilişkin düzenleme geçen ay Meclis'te kabul edilerek, onay için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a gönderilmişti.

HDP: YARGI YOLLARI TÜKENMEDİ, AİHM'E DE GİDECEĞİZ

AYM'nin kararını Reuters'a değerlendiren HDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, kararın siyasi "telkin ve talimatlar" ile alındığını savunarak, "Bu karar anayasaya uygun değildir ve ayrıca mahkemenin kendi kuruluş fikriyatına ters düşmektedir" dedi.

Beştaş, AYM'nin reddettiği başvurularının Anayasa'nın 85. maddesi üzerinden yapılan özel bir başvuru olduğunu, düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından bireysel başvuru yapacaklarını kaydetti.

Düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanabilmesi için öncelikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması gerekiyor.

Erdoğan'ın yasayı onaylaması için kendisine verilen 15 günlük sürenin büyük bölümü dolmuş durumda.

Beştaş, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de tedbir istemi ile gideceklerini de belirtti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.