Babacan: Özel sektöre dönmek istiyorum

Babacan: Özel sektöre dönmek istiyorum

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan NikkeiAsianRewiew'e yaptığı açıklamada “görevi bırakmam gerekiyor, özel sektöre geri dönmek istiyorum” dedi.

A+A-

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan NikkeiAsianRewiew'e çarpıcı açıklamalar yaptı. Babacan açıklamasında “görevi bırakmam gerekiyor, özel sektöre geri dönmek istiyorum” dedi.

Son 12 yılın büyük bölümünde ekonomi yönetiminin en tepesindeki isim olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Görevi bırakmam gerekiyor. Ancak bizim sistemimiz, parlamento üyesi olmadan da bakanlık görevi üstlenilmesine izin veriyor. Fakat bu istisnai bir durum. Düşünceme göre, (konumumu) gelişmeler belirleyecek ama benim isteğim özel sektöre geri dönmek" dedi.

Fortune Turkey'in haberine göre NIKKEI İstanbul Bürosu'na açıklamalar yapan Ali Babacan, Japonya ile Avrupa Birliği arasındaki serbest ticaret anlaşmasına paralel olarak Türkiye ile Japonya arasında da serbest ticaret anlaşması yapılması gerektiğinin altını çizdi. Japonya’nın en büyük gazetesi NIKKEI’ye özel bir demeç veren Babacan serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye için önemi üzerinde durdu.

Habere göre Türkiye ile Japonya arasındaki serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin Aralık ayında başlayacağını teyid eden Babacan şöyle konuştu:

Fortune Turkey'in haberine göre “Görüşmelerin mümkün olan en kısa sürede sonuçlanmasını umuyorum. AB ile Japonya arasındaki serbest ticaret anlaşması görüşmelerini dikkatle takip etmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Biz de buna paralel olarak kısa sürede Japonya ile bir işbirliği anlaşması sağlamak istiyoruz.”

Özel sektöre dönmek istiyorum

NikkeiAsianRewiew’daki haberde, Ak Parti tüzüğündeki “3 dönem şartı” uyarınca Babacan’ın 2015 seçimlerinde milletvekili adayı olamayacağına dikkat çekilerek, 2015 sonrasında görevinde kalması yönünde yoğun bir istek olduğu hatırlatıldı. Babacan konuyla ilgili şu önemli açıklamalarda bulundu:

“Görevi bırakmam gerekiyor. Ancak bizim sistemimiz, parlamento üyesi olmadan da bakanlık görevi üstlenilmesine izin veriyor. Fakat bu istisnai (sıkça kullanılmayan) bir durum. Düşünceme göre, (konumumu) gelişmeler belirleyecek ama benim isteğim özel sektöre geri dönmek. Ancak, son 12 yılda siyasette şunu öğrendim ki, kişisel istekler her zaman geçerli olmuyor. Nihayetinde kişilerin akibetini (ne yapacaklarını) gelişmeler belirliyor. Bu yüzden, önümüzdeki yıl seçimler sonrasında neler olacağına dair kesin ifadelerle konuşmak istemiyorum.”

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.