Babacan Saray'ı neden terk etmek istedi

Babacan Saray'ı neden terk etmek istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verilen ekonomi brifinginde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın toplantıyı terk etmesinin kapılar kapatılarak engellendiği ileri sürüldü

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz tartışmasıyla tetiklediği dolardaki yükseliş ve krize çözüm için yapılan toplantıda, Ali Babacan’ın sarayı terk etmek istediği, saraydaki görevlilerin kendisini zorla ikna ettiği öğrenildi.

Merkez Bankası’na Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın "faizi indir" eleştirileriyle başlayan gerilimli süreçte, önce dolar yükselmeye başlamış, ardından da ekonomide kriz korkusu piyasaları sarmıştı.

Taraf gazetesinde bugün yer alan habere göre Saray ile Merkez Bankası arasındaki buzları erittiği belirtilen ve 11 Mart tarihinde gerçekleşen ekonomi zirvesinde ilginç olaylar yaşandı, Babacan toplantıyı terk etmek istedi

Gazetede yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan alacağı ekonomi brifingini ilk etapta, danışmanları Yiğit Bulut ile Cemil Ertem’e verilmesini istedi. Yiğit Bulut’a önceden beri tepkili olan Ali Babacan bu istek üzerine Saray’ı terk etmek istedi. Saray yönetimi ise, Babacan’ı zorla kalmaya ikna etti. Brifing Erdoğan’ın gelmesi ile başladı.

Başlayın ben sonra katılırım

Saray’da yaşanan 75 dakikalık krizin perde arkası şöyle gelişti: Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı, "vatan hainliği" ile suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ısrarı üzerine ekibin ekonomi brifingi vermesini kabul etti.

Saray, brifing için 11 Mart 2015 tarihinde saat 16.45’te randevu verdi. Ekonomi yönetimi verilen saatten önce Saray’da hazır bulunarak, brinfing için gerekli ön çalışmaları yaptı. Brifing saati geldiğinde ise, ekonomi danışmanları ile ekonomi yönetimi salonda yerlerini aldı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, toplantı salonuna bir türlü gelmedi. Bir süre sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “siz başlayın” talimatı verdiği bilgisi ulaştırıldı. Yani bir anlamda brifingin, Yiğit Bulut’un da aralarında bulunduğu danışman ekibe verilmesi istendi. Babacan ise bu duruma sert tepki gösterdi.

Babacan terk etmek istedi

Babacan, danışmanlara brifing veremeyeceğini belirterek, ekibine Saray’dan ayrılmak için hazırlık yapılması talimatını verdi. Bu durum, Saray’da bir anda buz gibi havanın esmesine neden oldu. Saray danışmanları, “Babacan ve ekibi Saray’ı terk etti haberi ile dolar 3 TL’ye çıkar” endişesi ile, telaşa kapıldı.

Durum Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletildi. Erdoğan’ın, Babacan’ın Saray’dan ayrılmasına izin verilmemesi konusunda talimat verdiği öğrenildi. Ekonomi yönetimi bu anı, “Saray’ın kapılarını kapatın Babacan gitmesin, talimatı verildi” şeklinde özetlediler.

Bu gelişme üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beklenmesi kararlaştırıldı. Danışman krizi nedeniyle 16.45’te başlaması planlanan brifing ise saat 18.00’da başladı. Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ile danışmanlarına yaklaşık iki saat süren brifing verdi. Brifingin bir kısmı kamuoyuna açıklandı. Bunun dışında bir de, faiz indirimlerinin döviz kurları üzerindeki etkisini içeren bazı senaryolar da brinfingde anlatıldı. Bu bilgiler üzerine Saray, Merkez Bankası’nın yönelik eleştirilerini askıya aldı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.