Babacan'ın yerine Turhan mı geliyor

Babacan'ın yerine Turhan mı geliyor

Ankara kulislerinde Ali Babacan'ın yerine milletvekilliği için Borsa İstanbul Başkanlığı'ndan istifa eden İbrahim Turhan'ın geçeceği ileri sürülüyor

A+A-

Faiz tartışmalarıyla Ali Babacan’ın ileride alternatif siyasi umut olma ihtimalinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı belirtiliyor. Babacan defterini kapatan piyasalar, seçim sonrasında ekonominin başına İbrahim Turhan’ın geleceği hesabını yapıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son günlerde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya yönelttiği sert faiz eleştirilerinin arka planında Babacan’ı siyasetten kazıma ve suçlu yaratma hedefinin yattığı belirtiliyor. Seçim sonrasında Babacan’ın yerine, milletvekilliği için Borsa İstanbul Başkanlığı görevinden istifa eden İbrahim Turhan’ın gelebileceği konuşuluyor.

Sözcü'nün haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dozu giderek yükselen eleştirileri piyasalarda yakından takip ediliyor. Öyle ki, tartışmaların kurun yüksek seviyelerde kalmasının en büyük güvencesi olarak görüldüğü ve devamının geleceği beklentisiyle yatırımların yapıldığı bile söyleniyor.

Üçüncü dönem kuralına takılan Babacan’ın genel seçimler sonrasında ekonomiyi dışarıdan yönetebileceği konuşuluyordu. Ancak, son tartışmalarla bu ihtimal bittiğine kesin gözüyle bakılıyor. Piyasalara göre, olası bir yeni iktidar döneminde Babacan’ın yerine geçebilecek en güçlü aday, Merkez Bankası’ndan Borsa İstanbul’a (BİST) transfer olan İbrahim Turhan. BİST Başkanlığı görevinden istifa edip AKP’den milletvekili aday adayı olan Turhan’a piyasalarda tepkiyle karşılanmayacağı düşünülüyor.

 

»» İBRAHİM TURHAN İSMİNİ DEĞİŞTİRİYOR

»» BORSA İSTANBUL BAŞKANI İSTİFA ETTİ

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.