Bahçeli: MHP tüzüğünün değiştiği bir iddia

Bahçeli: MHP tüzüğünün değiştiği bir iddia

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Pazar günü MHP tüzüğünün değiştirildiğinin iddia edilemeyeceğini söyledi

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, muhaliflerin geçen hafta Pazar günü topladıkları ancak Genel Merkez tarafından 'korsan' olarak nitelendirilen olağanüstü kongrede, karar alabilmek için gerekli delege sayısının tutturulamadığını; burada MHP tüzüğünün değiştirildiğinin iddia edilemeyeceğini söyledi.

MHP'de parti yönetimini değiştirmeyi amaçlayan muhalifler, mahkeme kararıyla topladıkları ancak Genel Merkez tarafından 'korsan' olarak nitelendirilen olağanüstü kongrede parti tüzüğünü değiştirirken, 10 Temmuz'da genel başkan seçimli kurultay kararı almışlardı.

MHP Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Bahçeli, "Bizim toplam delege sayımızın üçte iki çoğunluğu 809'dur. Noter 656 delegenin salonda hazır olduğunu açıklamıştır. Bu şartlar altında tüzüğümüzün değiştiğini hangi bedbaht, hangi şuursuz ileri sürebilecektir" dedi.

Pazar günü yapılan ve genel merkez yönetimin katılmadığı MHP Olağanüstü Kongresi'nde Çağrı Heyeti toplantı yeter sayısı olarak gördükleri 595 delege imzasını aşarak 752 imza toplandığını açıklamışlardı.

Pazar günkü kongrede Siyasi Partiler Kanunu'nun çiğnendiğini de belirten Bahçeli şöyle devam etti:

"Karar yeter sayısı ile toplantı yeter sayısını karıştıran, tüzük değişikliğini kanunsuz şekilde oldu bittiye getirenlere partiyi teslim edeceğimiz mi sanılmaktadır? Ayrıca Akyurt, Ankara il merkezi olmamasına rağmen, kurultay mekanı olarak bu ilçenin seçilmesi yasadışı olmayacak mıdır?"

Pazar günü yapılan kongrede muhalifler 13 tüzük değişikliği yaptıklarını açıklamışlar, bunlar arasında olağanüstü kurultaylarda genel başkan seçim engelinin kaldırılması, partiden üye ihracının zorlaştırılmasının da bulunduğunu dile getirmişlerdi.

Bütün MHP delegelerini 10 Temmuz tarihinde parti genel merkezi tarafından düzenlenecek kurultaya davet eden Bahçeli grup toplantısının sonunda, muhalif adaylara dönük ihraç mekanizmasını kullanıp kullanmayacaklarıyla ilgili soruya şöyle yanıt verdi:

"Biz mekanizmamızı çalıştırdığımızda medya o insanları iki günde kahraman haline getirir. Disiplin süreci aklımda duruyor. Gereği ne zaman gerekirse o zaman yapılacak."

MHP Merkez Disiplin Kurulu'nun (MDK) parti üyelerini ihraç etme ve genel başkan adayı olmayı engelleyici "tedbir" kararı alma imkanı bulunuyor. MHP'de genel başkan adayları Meral Akşener, Ümit Özdağ ve Koray Aydın hakkında parti aleyhine demeç ve faaliyetleri nedeniyle disiplin incelemesi başlatılmıştı.

MHP'de 10 Temmuz'daki seçimli olağanüstü kongre öncesinde Bahçeli, Akşener, Özdağ ve Aydın dışında eski milletvekilleri Sinan Oğan, Süleyman Servet Sazak ile Sait Gönen'de adaylıklarını açıklamışlardı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.