Bakan'ın oğlunun şirketini Verifone aldı

Bakan'ın oğlunun şirketini Verifone aldı

New York Borsası'nda işlem gören ve Türkiye'de de faaliyetleri bulunan Silikon Vadisi şirketi Verifone, Panaroma'nın çoğunluk hissesini satın aldı

A+A-

Ödeme kaydedici sistemler alanında faaliyet gösteren Panaroma Bilişim Şirketi'nin çoğunluk hissesi, ABD'li dünya devi Verifone'a satıldı. Hürriyet'teki habere göre Panaroma ve Verifone yetkilileri ortak açıklamayla satın almayla ilgili detayları paylaşacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun oğlu İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu Mehmed Eroğlu, eylül 2013’te iki arkadaşı ile birlikte Panaroma Bilişim Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş. isimli şirketi kurdu. İstanbul’da bulunan 1 milyon 250 bin TL sermayeli şirkete daha sonra iki isim daha ortak oldu.

Ödeme kaydedici sistemler alanında faaliyet gösteren Panaroma Bilişim, Maliye Bakanlığı’nın onayı ile Olivetti marka yeni nesil yazarkasa satışı yapıyor. Türkiye genelinde 2 milyon kadar yazarkasanın değiştirilmesi planlanırken, sektöre yabancı firmaların da ilgisi söz konusu. Pazarın büyüklüğü ise 4.5 milyar lira olarak hesaplanıyor.

ÇOĞUNLUK HİSSEYİ ALDI

Silikon Vadisi şirketi olarak bilinen ABD’li Verifone, Panaroma Bilişim ile bir süredir yürüttüğü satın alma görüşmelerini tamamladı. Verifone, Olivetti’nin Türkiye’deki marka haklarına sahip tek distribütörü olan Panaroma Bilişim’in çoğunluk hissesini satın aldı.

Taraflar, devir işlemlerine onay için Rekabet Kurumu’na başvurdu. Rekabet Kurumu’nun da ‘onay’ vermesi ile hisse devir işlemleri yapılacak.

Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre 1 milyon 250 bin TL sermayeli şirketin yüzde 44’ü Mehmed Eroğlu’na, yüzde34’ü Gazanfer Mürşit’e, Yüzde 11’i Sinan Görkem Gökçe’ye, yüzde 6’sı Burak Ceylaner’e, yüzde 5’i ise Cenk Bayrakdar’a ait. 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.