Bali: Bankacılıkta bir sorun beklemiyorum

Bali: Bankacılıkta bir sorun beklemiyorum

İş Bankası Genel Müdürü Bali, "15 Temmuz öncesindeki çalışma biçimimizden farklı herhangi bir yöntemsel değişiklik, uygulama değişikliği öngörüsünde bulunmadık, uygulamadık" dedi

A+A-

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, banka olarak darbe girişiminin ardından herhangi bir mevduat çıkışı yaşamadıklarını ve uygulamada herhangi bir değişikliğe gitmediklerini belirtirken, piyasada ise perakende müşteri segmentlerindeki döviz satışının 6-7 milyar dolar civarında hatta bir miktar daha yüksek olduğunu kaydetti.

Bali, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimin bankalara ve piyasaya yansımaları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Müşteri davranışında önemli bir değişiklik yok... Bir mevduat çıkışı görmedik, olağan dışı bir kredi talebi görmedik. Maliyetlerimizde artış anlamına gelebilecek türden davranışlar görmedik. Kredi ya da mevduat faizlerinde bir değişiklik yapma artışa gitme ihtiyacı duymadık" dedi ve ekledi:

"İş Bankası olarak 15 Temmuz öncesindeki çalışma biçimimizden farklı herhangi bir yöntemsel değişiklik, uygulama değişikliği öngörüsünde bulunmadık, uygulamadık."

Her kur yükselişinde görülen perakende müşteri segmentlerindeki döviz satışının bu sefer de görüldüğünü belirten Bali, "Basına da yansıdı, 6-7 milyar dolar civarında bir satıştan bahsedildi. Ben kendi bankamızdaki rakamlara da baktığımda bunun teyit olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Belki de bu tutarın üzerindedir" diye konuştu.

Bali bankacılık sektörüyle ilgili yaptığı değerlendirmede de sektöre sermaye yeterliliği, kredi mevduat dengeleri açısından bakıldığında, 2010'a göre bir miktar gerileme olmakla birlikte hala batı bankalarına göre sağlam olduklarını belirterek, sektörde temel bir sorun olmasını beklemediklerini söyledi.

Yatırımcıların spekülatif herhangi bir davranış içinde olmaması gerektiğine dikkat çeken Bali, fırsatçılık yapılmaması gerektiğini de kaydetti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.