Bank Asya AB İlerleme Raporu'na girecek

Bank Asya AB İlerleme Raporu'na girecek

Zaman Gazetesi'nde yer alan habere göre AKP’nin Bank Asya’ya yönelik tavrının, bugün açıklanacak Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu’na girecek

A+A-

Zaman Gazetesi'nde yer alan habere göre AKP’nin Bank Asya’ya yönelik tavrının, bugün açıklanacak Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu’na girecek.

Üst düzey  bir yetkilinin açıklamasına dayandırılan habere göre AB, “Bilhassa bankacılık sektörüyle ilgili siyasi motivasyonlu kararların çoğaldığına dair algı artmıştır.” ifadesini kullanacak. Haber özetle şöyle: "Aynı yetkili, Bank Asya meselesinin AB için önemli olduğunu, Türk yetkililerle görüşmelerde konunun takip edileceğini belirtti. AKP iktidarının Bank Asya’ya yönelik tavrının bugün açıklanacak Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu’na gireceği öğrenildi. Üst düzey bir AB yetkilisi, Bank Asya ile ilgili tartışmalara isimi vermeden raporda yer verileceğini söyledi.

Raporun, banka sektöründe siyasi motivasyonlu kararların arttığına dair bir tespitte bulunması bekleniyor. Eğer son dakikada bir değişiklik olmazsa, AB ‘bilhassa bankacalık sektörüne ilişkin siyasi motivasyonlu kararların arttığına dair algı artmıştır’ ifadesini kullanacak. Aynı yetkili Bank Asya meselesinin AB için önemli olduğunu, Türk yetkililerle görüşmelerde masaya getirileceğini ve konunun takip edileceğini kaydetti. Yolsuzluk iddialarının bugün açıklanacak 17. İlerleme Raporu’nda ‘sağlam bir yer’ bulacağını kaydeden üst düzey yetkili, 17 Aralık’tan sonra yaşanan çok sayıda polis, savcı ve hakimin yer değiştirmesinden ‘büyük endişe’ duyduklarını vurguladı.

AB’nin yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile kuvvetler ayrılığına ilişkin son derece kaygılı olduğuna işaret eden aynı yetkili, yolsuzluk iddialarının şeffaf ve etraflıca araştırılması gerektiğini, mezkur ithamların ‘halının altına süpürülmemesi’ gerektiğini vurguladı. Hükümetin 17 Aralık soruşturmalarına mukabele şeklinin yargı bağımsızlığı, Türk yetkililerin kuvvetler ayrılığı, temel haklar, sosyal medya ve internet özgürlüğüne ‘ne kadar bağlı’ olduklarına dair ciddi şüpheler ürettiğine işaret eden aynı yetkili, Anayasa Mahkemesi’nin duruşunu övdü. AYM’nin iktidara karşı ‘denge ve fren’ vazifesini bihakkın yerine getirdiğini ifade eden üst düzey yetkili, yüksek mahkemenin AB standart ve normlarına aykırı birçok kanunu iptal ettiğine dikkat çekti."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.