Bank Asya hisseleri de tavan

Bank Asya hisseleri de tavan

Seçim sonuçlarının ardından ilk işlem günü açılışta taan olan hükümete muhalif şirket hisselerinden sonra Gözaltı Pazarı'ndaki Bank Asya hisseleri de tavan oldu

A+A-

Seçim sonuçlarının AKP'nin tek parti iktidarının bitmesini göstermesi ve yeni hükümet sürecine ilişkin belirsizlikle endekste gözlenen sert düşüşe karşılık, Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen ve gözaltı pazarında işlem gören Bank Asya hisseleri yüzde 10.75 yükselişle 1.03 lira olan tavan fiyattan açıldı.

BIST-100 endeksi ise yüzde ikinci seans açılışta yüzde 6 düşüşle hareket ediyor.

Bank Asya, 17 Aralık 2013'te Gülen cemaatinin hükümeti polis ve yargı gibi kurumları ele geçirerek devirmeye teşebbüs ettiğini söyleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmiş, bu süreç sonrasında da bankanın finansal göstergeleri bozulmaya başlamıştı. Fethullah Gülen ise resmi web siteleri üzerinden, süreçle ilgisinin olduğu yönündeki iddiaları yalanlamıştı.

Son olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Mayıs sonunda, Bank Asya'nın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesine karar vermişti.

Endekste ayrıca Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Koza Altın hisseleri de ikinci seansta yükselişini sürdürüyor. Hisseler ikinci seans açılışının ardından yüzde 10.69 primle 29 liradan, Koza Madencilik yüzde 14.47 primle 2.61 liradan, İpek Doğal Enerji yüzde 12.95 primle olan 3.14 liradan işlem görüyor.

Sahip olduğu medya organlarında, hükümete yönelik eleştirileri nedeniyle bazı yaptırımlara maruz kaldığı algısının hakim olduğu Doğan grubu hisseleri ise ilk seanstaki sert yükselişin ardından daha sakin bir seyir izliyor.

Doğan Holding hisseleri yatay hareket ederken; Hürriyet Gazetecilik hisseleri yüzde 1.4 primle, Doğan Gazetecilik ise ilk seanstaki kazançlarını geri vererek yüzde 4 civarı düşüşle hareket ediyor.

Türkiye genelinde oyların tamamı sayılırken; resmi olmayan sonuçlara göre AKP'nin oy oranı yüzde 40.9, HDP'nin oy oranı ise yüzde 13.1 olarak gerçekleşti. CHP'nin oy oranı yüzde 25, MHP'nin yüzde 16.3 oldu. Bu sonuçlara göre AKP'nin sandalye sayısı 258 olurken, CHP 132, MHP 80, HDP ise 80 sandalye kazandı. 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.