Bank Asya hissesi olanlar ne yapacak

Bank Asya hissesi olanlar ne yapacak

Banka Asya hissedarları, hisse sahipliğinin getirdiği tüm haklarından aynı şekilde yararlanmaya devam edecek

A+A-

Banka Asya hissedarları, hisse sahipliğinin getirdiği tüm haklarından aynı şekilde yararlanmaya devam edecek. Bankacılık uzmanları Bank Asya'ya 71'inci maddeden el konulmadığına dikkat çekerek sadece yönetimine el konulduğunu bu nedenle bankada mevduatı olanlar ile küçük hissedarların hak kaybına uğramayacağını belirtiyor.

Türkiye’de herhangi bir bankada parası bulunan yurtiçinde ya da yurtdışında yaşayan mudilerin mevduatı 100 bin liraya kadar devlet garantisinde bulunuyor.

Mevduat ve katılım bankalarının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından faaliyet izinlerinin kaldırılması durumunda, bu kredi kuruluşlarında hesapları bulunan şahısların her bir bankada tuttuğu paranın 100 bin liraya kadar olan kısmı TMSF tarafından ödeniyor.

Tasarruf mevduatı ve katılım fonu sigortası, bankaların faaliyet izinlerinin kaldırılması durumunda devreye giriyor. Mevduat ve katılım fonu, hak sahiplerinin maruz kalacağı kayıpların devlet veya bu amaçla kurulmuş bir kurum tarafından kısmen ya da tamamen ödenmesinin garanti edilmesi olarak tanımlanıyor. Türkiye’de mevduatın ve katılım fonlarının sigortalanması yetki ve görevi ise TMSF’de bulunuyor. Mevduat garantisi devreye girmesi için bankanın faaliyet izninin son bulması gerekiyor.

 

TMSF BANK ASYA YÖNETİMİNE EL KOYDU

FUAT AVNİ'DEN BANK ASYA İDDİALARI

BANK ASYA İÇİN KİM NE DEDİ?

 

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.