Bankalar bilezik ve küpe toplayacak

Bankalar bilezik ve küpe toplayacak

Merkez Bankası'nın aldığı yeni kararla bankaları altın toplamaya teşvik etti. Bankalar topladıkları işlenmiş ve hurda altının yüzde 5 oranında zorunlu karşılık olarak yatırabilecek

A+A-

Hükümet vatandaşın tasarruflarını artırmak için bireysel emeklilikten (BES) konut hesabına kadar bir dizi tasarruf modelini hayata geçirirken Merkez Bankası'ndan da “altın takı” hamlesi geldi.

Merkez Bankası, vatandaşların evinde sakladığı ya da takı olarak kullandığı altınları bankalara çekecek yeni bir teşvik mekanizmasını devreye soktu. Merkez'in yeni kararıyla evlerdeki altın takıların bankalara götürülmesi, Merkez Bankası altın rezervlerinin yaklaşık 66 ton artırılması ve bankaların piyasaya yaklaşık 8.3 milyar lira daha fazla kredi vermesi hedefleniyor.

Merkez Bankası, altın cinsinden tasarrufların ekonomiye kazandırılması ve rezervlerin artırılması amacıyla bankaların zorunlu karşılıklarında değişikliğe gitti. Yeni karara göre bankalar, yüzde 30'luk standart altının yanı sıra, vatandaşlardan toplayacakları işlenmiş veya hurda altınları, yani altın takıları ‘zorunlu karşılık' adı altında yüzde 5 oranında Merkez Bankası'na yatırabilecekler. Böylece Merkez Bankası aldığı bu kararla, bankaları vatandaştan altın toplamaya teşvik etmiş oldu. (Sözcü/ Erdoğan Süzer)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.