Bankalar karlılıklarını artırabilir

Bankalar karlılıklarını artırabilir

VTB Capital, Türkiye bankalarının swap fonlamasına ağırlık vererek mevduat maliyetlerini daha da düşürebileceğini ve yılın ikinci yarısında karlılıklarını artırabileceğini açıkladı

A+A-

VTB Capital analisti Akın Tüzün'ün Türkiye bankacılık sektörü raporunda, Haziran ayında swap maliyetlerinin 100 baz puanın üzerinde bir düşüşle yüzde 10 seviyesine gerilediği ve bu düşüşün bankaları swap fonlamasını kullanma yönünde cesaretlendirebileceği belirtildi. Tüzün, bankaların swap fonlamasına odaklanması durumunda Türk lirası mevduat maliyetlerinin daha da düşebileceğini belirtti.

VTB raporunda, mevduat maliyetlerindeki düşüşün bankaların operasyonel karlılığı üzerindeki etkilerinin yılın ikinci yarısında görülebileceği ifade edildi.

VTB analisti Tüzün, bankaların swap fonlamasının geçtiğimiz 12 aydaki tepe noktası olan 45 milyar dolardan 22 milyar dolara gerilediğini, bankaların swap fonlaması yerine Türk lirası mevduat tarafına ağırlık verdiğini söyledi.

Tüzün, Türk lirası mevduatta marjinal fonlama oranının yıl başından bu yana 50 baz puan gerileyerek yüzde 9.5'e düştüğünü, aynı dönemde enflasyon ve gösterge tahvilin getirisindeki düşüşün 200 baz puanı aştığını belirtti.

Tüzün, bankaların tekrar swap fonlamasına ağırlık vermesi durumunda, mevduat faizlerinde daha hızlı iyileşme beklenebileceğini ve bunun da yılın ikinci yarısında bankaların karlılığını olumlu etkileyebileceğini söyledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.