Bankaların ilk çeyrek performansı

Bankaların ilk çeyrek performansı

Ak Yatırım tarafından hazırlanan raporda bankaların temettü geliri etkisi kaldırıldığında ilk çeyrek karlarının azalacağı belirtildi

A+A-

Ak Yatırım tarafından hazırlanan raporda bankaların temettü geliri etkisi kaldırıldığında ilk çeyrek karlarının azalacağı belirtildi. Ak Yatırım tarafından hazırlanan rapor şu şekilde:

"Banka hisselerinde 15 Şubat'tan bu yana devam eden çıkış dolar bazında ortalama %26'ya ulaşırken, bankacılık endeksi BIST-100 endeksinin hafifçe üzerinde yer aldı. Aynı dönemde, MSCI-GOÜ bankacılık endeksinin ise %8,5 üzerinde getiri sağladı. FED'in faiz indirimi konusunda Merkez Bankası'nın elini rahatlatan kararının ardından banka hisselerinin kısa vadede getiri sağlamaya devam etmesi olası görünüyor. Ayrıca (i) reel faizlerin düşük seyretmeye devam etmesi (ii) TL üzerindeki baskının azalması ve (iii) cari açıktaki düzelmenin düşük petrol fiyatına bağlı olarak en azından Ağustos'a kadar süreceği beklentisi banka hisselerini destekliyor.

Yakın dönemde gözlenen faiz koşullarındaki rahatlamayı dikkate alarak banka değerlemesinde kullandığımız sermaye maliyeti oranını ortalama 50 baz puan azaltarak tahmin dönemi için %14,5 - %15,0 aralığına ve dönem sonu için de %14,75'e çekiyoruz. Ayrıca bankaların kâr tahminlerinde bazı düzeltmeler yaptı k ve hedef fiyat hesapladığımız baz dönemini 1Ç17'e ilerlettik. Tüm bu değişiklikler sonucunda, 12 aylık hedef fiyatları mız Garanti Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası için %13 - 18 aralığında İş Bankası, Şekerbank ve Albaraka için %6 - 8 aralığında artmış oldu. İkinci gruptaki bankaların finansal beklentilerine ilişkin daha ihtiyatlı tahminlerimizin olması ve İş Bankası ve Halkbank için haber akışına bağlı fiyat oynaklığını dikkate alarak yüksek beta kullanmamı z fiyat hedeflerini etkiledi.

Kısa vadeli olumlu beklentimize karşın, aktiflerde sınırlı artış, fonlama maliyetinde sınırlı rahatlama ve düşük öz kaynak kârlılığında katılaşma öngördüğümüz için sektörü 'Nötr' ile değerliyoruz. Bankalar için tespit 12 aylık hedef fiyatların sunduğu %14 artış potansiyelinin öz kaynak maliyetine çok yakın olması da bu görüşü destekliyor. 2013 Mayıs ayından itibaren bankalara dönük yatırımcı ilgisinde genel olarak düşüşün öncelikle sektörün küresel büyüme eğiliminin zayıflamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu eğilim içeride de devam ediyor. Ayrıca zayıflayan öz kaynak kârlılığında yeniden çıkış
eğilimlerinin zayıf kalmasının ve ECB'nin destekleyici uygulamalarına rağmen gelişmekte olan ülke bankalarındaki olumsuz eğilimin de yukarı potansiyeli sınırlayabileceğini düşünüyoruz.

Araştırma kapsamımızdaki bankalar için 1Ç16 net kârlarının toplamda önceki çeyreğe yakın gelmesini bekliyoruz.Ancak mevsimselliği kaldırmak için temettü gelirleri hariç tutulduğunda 1Ç16'nın toplam kârının önceki çeyreğe göre %9,7 azalmış olduğu dikkat çekiyor. Aktiflerde büyüme ve marjların yataya yakın kalması sayesinde toplam net kâr bir yıl öncesine göre ise %14,2 artış göstermiş görünüyor. Bankalar arasında İş Bankası ve TSKB'nin temettülerini hariç tutarsak, önceki çeyreğe göre kârlarını artıran bankalar, %3 düzeyinde sınırlı olsa da, Garanti Bankası ve Yapı Kredi olarak görülüyor.

Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Halkbank ve TSKB için 'Endeksin Üzerinde Getiri' önerilerimizi koruyoruz. Bu değerlendirme bu bankaların parasal rahatlamadan olumlu etkilenecekleri ve değerlemelerinin halen cazip olduğu görüşümüzü yansıtıyor. İş Bankası'nda fiyat oynaklığına sebep olan haber akışı kaynaklı, Vakıfbank ile Albaraka'da ise değerleme kaynaklı 'Nötr' görüşlerimiz korunuyor. Son olarak yüksek çarpanlarını destekleyen bir finansal düzelme beklentimiz olmadığı için Şekerbank'a ilişkin 'Endeksin Altında Getiri' görüşümüz devam ediyor."
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.