Bankaların karı arttı

Bankaların karı arttı

Borsada işlem gören bankaların kârı arttı

A+A-


Borsa İstanbul'da işlem gören mevduat bankalarının ilk çeyrek konsolide olmayan dönem net kârları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 artarak 4,7 milyar liraya yükseldi.

Borsa İstanbul'da işlem gören mevduat bankalarının ilk üç aylık konsolide olmayan dönem net kârları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,6 artarak 4 milyar 721 milyon lira oldu. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) verilerinden derlenen bilgiye göre, Borsa İstanbul'da işlem gören mevduat bankalarının 2015 Ocak-Mart döneminde konsolide olmayan dönem net kârları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 arttı. Bankaların 2014 yılı ilk çeyreğinde 4 milyar 118 milyon TL seviyesinde bulunan konsolide olmayan dönem net kârları, bu yılın aynı döneminde 4 milyar 721 milyon lira düzeyine yükseldi. Konsolide olmayan veriler dikkate alındığında bu yılın Ocak-Mart döneminde en fazla net kâr elde eden banka 912,2 milyon lira ile İş Bankası oldu. İş Bankası'nı 784,8 milyon lira ile Garanti Bankası ve 731,8 milyon lira ile Akbank izledi.

Finansbank, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 119,4 ile bankalar arasında dönem net kârını en fazla artıran banka olarak öne çı kârken, bu bankayı yüzde 89,9 ile Şekerbank ve yüzde 70 ile Alternatifbank takip etti. Aynı dönemde dönem net kârı en fazla gerileyen banka ise yüzde 159,8 ile Tekstilbank oldu. Bu bankanın ardından yüzde 1,4 ile Denizbank geldi. Borsa İstanbul'da işlem gören mevduat bankalarının konsolide olmayan verilerine göre 2015 Ocak-Mart döneminde net ücret ve komisyon gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,7 arttı. Bankaların 2014 yılı ilk üç ayında 3 milyar 410 milyon TL seviyesinde bulunan net ücret ve komisyon gelirleri, bu yılın aynı döneminde 3 milyar 876 milyon lira düzeyine ulaştı.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.