Bankaların sorunlu kredi oranı yüzde 11'e yükselebilir

Bankaların sorunlu kredi oranı yüzde 11'e yükselebilir

Enerji sektörünün yeniden yapılandırma ile gündemde olan borçları banka bilançoları üzerinde baskı yaratıyor. 

A+A-

Enerji sektörünün yeniden yapılandırma ile gündemde olan borçları banka bilançoları üzerinde baskı yaratıyor. 

Geri ödeme zorluğu çeken enerji şirketlerinin kredilerini geri ödeyememe durumunda, sektörde şu anda yüzde 4.6 olan takipteki kredi oranının yüzde 11.1'e yükselirken, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 18.2'den yüzde 12.6'ya gerileyecek.

TEB Yatırım tarafından hazırlanan analize göre, Grup 2'de sınıflanan enerji kredilerinin Sorunlu Kredi grubuna alınması durumunda ise  takipteki kredi oranı kabul edilebilir oran olarak yüzde 6.2 yükselirken, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 17'ye yükselecek.

TEB Yatırım tarafından hazırlanan konu ile notta şu bilgiler paylaşıldı:

"Enerji sektörü kaynaklı sorunlu kredileri analiz ettik: 

Bloomberg'de çıkan haberde, geri ödeme zorluğu çeken enerji şirketleri için hükümetin devreye girerek, bankalardan ilk aşamada üç şirketin 1,9 milyar dolar borcunun silinmesini istediği belirtildi. Doğalgazdan elektrik üretimi yapan bu projeler  ACWA'nın Kırıkkale tesisi (1 milyar dolar), Gama'nın Ankara tesisi (0,9 milyar dolar) ve Ansaldo Enerji'nin Gebze'de tesisidir (1 milyar dolar). Bankaların bir çoğu bu kredileri 2018 yılı içinde sorunlu kredi portföyüne (NPL) eklemişti. Diğerleri yüzde 30 karşılama oranı ile Grup 2 sorunlu kredi portföylerinde taşımaya devam ediyorlar.

İzleme listemizdeki bankalarda enerji kredilerinin ortalama yüzde 24'ü Grup 2 olarak sınıflandırılmıştır. Tüm Grup 2 kredileri sorunlu kredi portföyüne eklenirse (yüzde 20 karşılama oranı varsayımıyla), sektörün sorunlu kredi oranı 1.6 puan artışla yüzde 6,2'ye yükselirken sermaye yeterlilik rasyosu 1.2 puan düşüşle yüzde 17,0'e gerilemektedir ki bu oran kabul edilebilir seviye olarak görüyoruz. En kötü senaryoda, tüm enerji kredilerini (yenilenebilir enerji kredileri dahil) sorunlu kredi olarak kategorize etsek bile, sektörün sermaye yeterlilik rasyosu Temmuz 2019'daki yüzde 18,2'den yüzde 12,6'ya inmektedir. Sorunlu kredi rasyosu ise, yüzde 4,6'dan yüzde 11,1'e yükselmektedir."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.