Başbakandan Rusya'ya sert mesaj

Başbakandan Rusya'ya sert mesaj

Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Hava sahamızı kimse ihlal edemez. 'Süper güç' kavramı soğuk savaşta vardı. Şu anda herkes birbirine karşı saygı içinde olacak" dedi.

A+A-

Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Hava sahamızı kimse ihlal edemez. 'Süper güç' kavramı soğuk savaşta vardı. Şu anda herkes birbirine karşı saygı içinde olacak" dedi.
Ahmet Davutoğlu, Star TV Ana Haber Bülteni'ne katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Rusya'nın Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmesi ve Suriye'nin taciz uçuşlarına ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, Suriye krizinin, uluslararası toplumun duyarsızlığı ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin karar alamaması sebebiyle gittikçe derinleşen ve artık bir ülkenin iç meselesi olmaktan çıkmış bir kriz haline dönüştüğünü anlattı.
Suriye'ye komşu bir ülke olarak ülkedeki her olayın Türkiye'yi ve ulusal güvenliğini etkilediğine dikkati çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Dünyada uluslararası hukuk var. Bizim uluslararası hava sahamızı kimse ihlal edemez. Süper güç diye bir kavram soğuk savaşta vardı. Şu anda herkes birbirine karşı saygı içinde olacak, herkes hukukunu gözetecek. Kim olursa olsun, Rusya veya başka bir ülke, Türkiye'nin hava sahası ve sınırlarını koruması konusundaki iradesinde kimsenin şüphesi olmaması gerekir."
Sorunun, bölgesel ve küresel bir sorun haline geldiğine işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:
"İran kara ordusu gönderecek, Rusya hava gücü gönderecek ve bunlar yabancı müdahale olmayacak, milyonlarca mülteci ağırlayan Türkiye, Birleşmiş Milletler'e gidip de 'Artık şu rejimin zulmüne son verin' dediğinde bu yabancı müdahale mi olacak? Çok ciddi gerginlik trendi var.”
Davutoğlu, Türkiye'nin Rusya ile kanallarının hiçbir zaman kapalı olmadığını ifade ederek, şunları ekledi:
"Ben de New York'ta Sayın Putin'le konuştum. Herhangi bir şekilde rejimin yanında halkı bir mülteci dalgası halinde Türkiye'ye sevkedecek şekilde yapılacak bir operasyonu müsamaha ile karşılamayız. Bu, Türkiye'nin artık kapasitesini aşan bir durum. Sadece bir kişi iktidarda kalacak diye, bir ülkenin Suriye gibi onurlu bir halkın bütün geleceğini karartmak kimin hakkı? Sadece bir kişi iktidarda kalmaya devam etsin diye..."
Operasyonun IŞİD'e karşı yapılmadığını, Yayladağı'nın, Reyhanlı'nın karşısında IŞİD’in değil, ılımlı Suriye muhalefetinin, Bayırbucak Türkmenleri’nin bulunduğunu anlatan Davutoğlu, bu durumun izah edilmesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, "Şu ana kadar bize verilen izahatlarla tatmin olmamızı beklemek doğru değil çünkü saniyeler süren bir şey değil. Bundan cesaretlenen Suriye rejimine ait olduğunu düşündüğümüz başka uçaklar, taciz yapıyor. Türkiye'nin ulusal çıkarlarını tehdit eden hiçbir eylemde bulunulmaması gerektiği konusunda bütün taraflara açık ve net mesajlarımız iletildi" dedi. 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.