Başçı: Enflasyon düşüş sürecinde

Başçı: Enflasyon düşüş sürecinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyonun düşüş sürecinde olduğunu belirtti.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyonun düşüş sürecinde olduğunu belirtti.

83. TCMB Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Başçı, enflasyonun düşük olmasının büyüme üzerinde olumlu etki yaptığını ifade etti. Enflasyonla mücadelede para politikasının dışında tedbirlerin de gerekli olduğunu kaydeden Başçı, küresel oynaklığın enflasyon görünümünü bozduğunu ve sıkı para politikasının izlendiği söyledi.

Gıda ve dış enflasyon arasındaki farkın çok belirgin olduğunu söyleyen Başçı "Gıda komistesini önemli bir adım olarak görüyoruz. Komite'den umutluyum. Olumlu sonuçlar alınabilir" diye konuştu.

Kuraklığın geçtiğini ve manşet enflasyonun düşebileceğini ifade eden MB Başkanı Başçı, gayri safi yurtiçi hasılanın ılımlı büyüdüğünü ve iç talebin sınırlı katkı verdiğini belirtti. Başçı "Çin ve Hindistan hariç gelişen ülke büyüme oranları yüzde 2'ye düştü" dedi.

Cari açıktaki iyileşmenin Mart'ta ara vereceğini sonrasında süreceğini kaydeden Başçı, gelecek hafta ABD'de küresel büyümedeki yavaşlamayı tartışacaklarını söyledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.