Batılılar çıkınca Türk markalar Rusya'da ciroyu katladı

Batılılar çıkınca Türk markalar Rusya'da ciroyu katladı

Ukrayna işgali sonrası çok sayıda şirket ve marka, Rusya'daki operasyonlarını dondurdu. Faaliyetlerine devam eden Türkiyeli markaların ciroları ise aynı dönemde neredeyse iki kat arttı.

A+A-

Ukrayna işgali sonrası çok sayıda şirket ve marka, Rusya'daki operasyonlarını dondurdu. Faaliyetlerine devam eden Türkiyeli markaların ciroları ise aynı dönemde neredeyse iki kat arttı. Dünya'dan Yener karadeniz'in haberine göre savaşın ilk günlerinde satışları yüzde 50’ye yakın azalan 34 markanın 655 mağazası ve 2 bin 556 satış noktasının birçoğunda satışlar ikiye katlanmış durumda. Söz konusu gelişmede Rus Rublesi’nin devalüe olmasının da etkisi yüksek. Zira değer kaybeden ruble nedeni ile indirimlerin yerini yeni zamlar aldı. Ülkede Japonya, Çin, Kore ve Türkiye gibi ülkelerin markaları kalırken önümüzdeki dönemde bu durumun söz konusu ülkeler lehine gelişmesi bekleniyor.

Zincir Markalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe, her ne kadar alışveriş iştahı azalsa da olan talebin yabancı diğer markaların çıkması nedeni ile Türk markalarına kaydığını belirtti. Tınastepe, “Rublenin devalüe olması ile ruble üzerinden satışları iki-üç katına çıkan üyelerimiz var. Hem adetsel hem de rubleden kaynaklı cirosal artış var. Çifte etki yaşanıyor. Para ve lojistik sürekliliği konusunda bir ürkeklik var. Onlar da giderilmeye çalışılıyor” diye konuştu. Rusya’da en fazla mağazası bulunan Türk markaları arasında başta LC Waikiki, Colin’s, Koton ve DeFacto olmak üzere 34 Türk markası bulunuyor.