BBC üçüncü dünya savaşını başlatıyor

BBC üçüncü dünya savaşını başlatıyor

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin, Rusya'nın Letonya'yı işgal ettiği “varsayımı” üzerinden “üçüncü dünya savaşını” konu alacağı bir program yayımlayacağı öğrenildi

A+A-

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin, Rusya'nın Letonya'yı işgal ettiği “varsayımı” üzerinden “üçüncü dünya savaşını” konu alacağı bir program yayımlayacağı öğrenildi.
BBC'nin “Üçüncü Dünya Savaşı: Savaş Odasının İçinde” adını verdiği ve bu akşam yayımlanacak programın tanıtımında, "Soğuk Savaş sona erdiğinden beri, Ukrayna krizi ve Rusya'nın Suriye'deki müdahalesi ardından, dünyadaki güçlü liderlerin birbiriyle çatışması hiç olmadığı kadar yakın" ifadeleri kullanıldı.

İngiliz basını ise, yayımlanacak programa yönelik programa davet edilen İngiliz stratejist ve diplomatların Rusya'nın Letonya'yı işgal ettiği senaryosu üzerinden ilerleyecek bir “savaş oyunu” oynayacağını aktardı.
Senaryoya göre, işgal üzerine NATO harekete geçecek ve ABD nükleer silaha başvuracak.
Bu tip program ve belgesellere Avrupa televizyonlarında yer verilmesi, Rusya-NATO ilişkilerinin gergin olduğu bir döneme denk gelmesi ise dikkat çekti.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.