BDDK bankaları ikna turuna çıkıyor

BDDK bankaları ikna turuna çıkıyor

BDDk Başkanı akben, Erdoğan'ın faizlerin düşürülmesi yönündeki çağrısını büyük bankalarla görüşeceklerini söyledi

A+A-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bankalara yaptığı faiz oranlarının düşürülmesi yönündeki çağrısını, sektörde faaliyet gösteren büyük bankaların yöneticileri ile konuşup değerlendireceklerini söyledi.

Akben, "Bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerin kredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz. Bugün sektörde faaliyet gösteren en büyük bankalar, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği yöneticileri ile yapacağımız toplantıda bunları da konuşup değerlendireceğiz" dedi.

Erdoğan dün bankalara konut kredisi ve sanayicilere uyguladıkları faizleri düşürme çağrısında bulunmuş, kamu ve özel bankalardan konut kredisi faiz oranlarını yüzde 9'a doğru çekmelerini istemişti.

Akben ayrıca, sektörün kredi kartı taksit sayısının artırılması ve tüketici kredilerindeki vade süresinin uzaması beklentisine ilişkin olarak, bu konuyu Merkez Bankası ile birlikte çalışacaklarını ve ardından hükümetin gündemine getireceklerini ifade etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.