BDDK'dan Bank Asya'ya yanıt

BDDK'dan Bank Asya'ya yanıt

Bank Asya'nın BDDK ve SPK yetkilileri hakkında suç duyurusu ve son dönemdeki bazı açıklamalarına BDDK'dan ilginç bir yanıt geldi

A+A-

Bank Asya'nın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) yetkilileri hakkında suç duyurusu ve son dönemdeki bazı açıklamalarına BDDK'dan ilginç bir yanıt geldi. BDDK Bank Asya'nın ismini kullanmadan yaptığ ıaçıklamada  bir bankanın itibarının korunmasında ve sağlıklı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesinde öncelikli görevin banka yönetiminde olduğunu bildirdi.

BDDK'dan yapılan yazılı açıklamada, kurum adına yapılacak resmi açıklamalar haricinde haber ve yorumların BDDK'ya dayandırılmasının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi:
"Son günlerde bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medyada bankalarla ilgili olarak birtakım haberler yer almakta ve hukuka aykırı bir şekilde Kurumumuz  kaynak gösterilmektedir.
5411 sayılı Bankacılık Kanununun 89. Maddesinin birinci fıkrası uyarınca  Kurumumuzun en üst yöneticisi olan Başkan, Kurumumuzun genel yönetim ve temsilinden sorumludur. Bu itibarla, Kurumumuz adına yapılacak açıklamalar
Kurum Başkanı tarafından veya Kurumumuza ait resmi internet sitesinde “basın
açıklaması” şeklinde yapılmakta olup, bu yollar haricinde haber ve yorumların
Kurumumuza dayandırılması mümkün değildir ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Diğer yandan kamuoyu tarafından bilinmelidir ki, bir bankanın itibarının korunmasında ve sağlıklı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesinde öncelikli görev banka yönetimine aittir. Ancak bunun aksine son dönemde, kurumsal yönetim ilkeleri göz ardı edilerek sır kapsamında mütalaa edilebilecek bazı banka verilerinin kamuoyu önünde üçüncü kişilerle kritik edildiği ve itibarın korunması konusunda, gereken özen ve dikkatin gösterilmediği görülmektedir.

Kurumumuzdan hiçbir yetkili haberlere konu hususlara ilişkin olarak herhangi bir basın-yayın organına açıklamada bulunmamış olup, konuyla ilgili olarak gerekli hassasiyet ve özenin bankalarımızın bizzat yönetimleri ve basın yayın
organları tarafından da gösterilmesi gerekli görülmektedir. Söz konusu haberler hakkında gerekli hukuki işlemler başlatılacaktır. " 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.