BDDK'dan bankalara bir kolaylık daha

BDDK'dan bankalara bir kolaylık daha

BDDK, bankaların sermaye yeterlilik rasyosu ve net döviz pozisyonu hesaplamasında kolaylık sağladı.

A+A-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), koronavirüs salgını nedeniyle finansal piyasalardaki dalgalanmalar üzerine bankaların sermaye yeterlilik rasyosu ve net döviz pozisyonu hesaplamasında  kolaylık sağladı.

BDDK'dan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Ülkemiz de dâhil olmak üzere birçok ülkeye yayılan COVID-19  salgını neticesinde finansal piyasalarda dalgalanmalar yaşanmaktadır.
Bu nedenle aşağıda belirtilen tedbirlerin Bankalarca 31/12/2020  tarihine kadar uygulanması uygun görülmüştür:

1. Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik uyarınca kredi riskine esas  tutar hesaplamasında  parasal varlıklar ile parasal olmayan  varlıklardan, tarihi maliyet cinsinden ölçülen yabancı para  birimindeki kalemler dışında kalanların Türkiye Muhasebe Standartları  uyarınca değerlenmiş tutarları ve ilgili özel karşılık tutarları  hesaplanırken 31 Aralık 2019 tarihli finansal tablolarının  hazırlanmasında esas alınan döviz alış kuru kullanılabilir.

2. Bankaların sahip oldukları menkul kıymetlerden, 23/3/2020  tarihi itibariyle “Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Menkul Değerler” portföyünde yer alanların net değerleme  farklarının negatif olması durumunda, bu farklar Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik uyarınca hesaplanacak ve sermaye  yeterliliği oranı için kullanılacak özkaynak tutarında dikkate  alınmayabilir. Ancak, 23/03/2020 tarihinden sonra edinilen “Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Menkul Değerler”  için Yönetmeliğin mevcut hükümlerinin uygulanmasına devam edilir.

3. Bankaların sahip oldukları menkul kıymetlerden, 23/3/2020  tarihi itibariyle portföylerinde yer alanların değer düşüş  karşılıklarının Yabancı Para Net Genel Pozisyon / Özkaynak Standart Oranın Bankalarca Konsolide ve Konsolide Olmayan Bazda Hesaplanması ve Uygulanması Hakkında Yönetmelik kapsamında yabancı para net genel  pozisyonu hesaplamasında dikkate alınmayabilir. Ancak, 23/03/2020  tarihinden sonra edinilen portföyler için bu Yönetmeliğin mevcut  hükümlerinin uygulanmasına devam edilir. Özkaynak tutarı olarak ise ikinci paragrafta belirtilen şekilde  hesaplanan özkaynak tutarı kullanılabilir.

Bu kapsamda Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankalar Birliği’ne 23/03/2020 tarihli yazı ile bilgilendirme yapılmıştır."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.