BDDK'dan dijital katılım bankasına onay

BDDK'dan dijital katılım bankasına onay

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), "Hayat Katılım Bankası AŞ" unvanlı bir dijital katılım bankası kurulmasına izin verdi.

A+A-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), "Hayat Katılım Bankası AŞ" unvanlı bir dijital katılım bankası kurulmasına izin verdi. BDDK'nın konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddesi ve Dijital Bankaların Faaliyet Esasları İle Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesi kapsamında alınan bilgi ve belgeler ve söz konusu bilgi ve belgelere yönelik anılan maddelerde yer verilen yetki çerçevesinde, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 7 nci ve 8 inci maddeleri kapsamında yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, Kanunun 6 net maddesi uyarınca, Dijital Banka Yönetmeliğinde dijital bankalar için belirtilen faaliyet esaslarına uygun olarak faaliyet göstermek ve faaliyet izni başvurusunu bu çerçevede yapmak üzere, kurucu ortaklar Hayat Holding AŞ, Hayat Kimya Sanayi AŞ, AS Tüketim Malları Ticaret AŞ, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Tic. AŞ ve Limaş Liman İşletmeciliği A Ş. tarafından Türkiye'de asgari 1.500.000.000 TL kuruluş sermayeli "Hayat Katılım Bankası AŞ" unvanlı bir (dijital) katılım bankası kurulmasına izin verilmesine kararlaştırıldı.