Bernanke: Fed, enflasyon karşısında çok yavaş

Bernanke: Fed, enflasyon karşısında çok yavaş

Fed'in eski Başkanı Ben Bernanke, mevcut yönetimin artan enflasyona tepki vermekte çok yavaş olduklarını iddia ederek "stagflasyon" uyarısında bulundu.

A+A-

Federal Reserve eski Başkanı Ben Bernanke, mevcut Fed liderlerinin artan ABD enflasyonuna tepki vermekte çok yavaş olduklarını ve bunun sonucunda bir stagflasyon dönemi veya durgun büyüme ile yüksek enflasyonun bir kombinasyonu ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Bernanke, "Genel olarak, marjda ileriye dönük rehberlik, Fed'in enflasyon sorununa tepkisini yavaşlattı. Geriye dönüp baktığımda, evet, bu bir hataydı ve bence bunun bir hata olduğu konusunda hemfikirler." dedi.

Bernanke, Powell ve meslektaşlarının artan enflasyona kademeli olarak yanıt vermeyi seçtiklerini, çünkü onun liderliğinde Hazine getirilerinin aniden yükseldiği 2013'teki taper tantrum'un tekrarlanmasıyla piyasaları şok etmek istemediklerini söyledi. Aynı zamanda, bu kadar yavaş bir tepkinin sonucunun zayıf bir ekonomik performans olacağı konusunda uyardı.

Bernanke, “İyi huylu senaryoda bile, yavaşlayan bir ekonomiye sahip olabiliriz. Ve enflasyon hala çok yüksek ama düşüyor. Dolayısıyla önümüzdeki 1-2 yıl içinde büyümenin düşük olduğu, işsizliğin en azından biraz arttığı ve enflasyonun hala yüksek olduğu bir dönem olmalı. Yani buna stagflasyon diyebiliriz" dedi.

Eski bir Fed başkanının halefi eleştirmesi oldukça sıra dışı; Son dönem başkanları Alan Greenspan ve Janet Yellen eleştiriden kaçınmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bernanke'nin yorumları bir istisna olarak dikkate değer, ancak aynı zamanda özellikle sert olmayacak şekilde dikkatlice ifade edildi.