BETAM: İstihdamda artışa rağmen işsizlik arttı

BETAM: İstihdamda artışa rağmen işsizlik arttı

2022 yılı birinci çeyreğinde istihdam 188 bin artarken işbaşında olanların sayısı ise 67 bin kişi azaldı.

A+A-

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) "İşgücü Piyasası Görünümü "raporunu yayınladı. Rapora göre 2022 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla istihdam 188 bin artarken işbaşında olanların sayısı ise 67 bin kişi azaldı. Bu dönemde işsiz sayısı 50 bin kişi artmış, işsizlik oranı da yüzde 11,4'e yükseldi (0,1 yüzde puan artış).

Kadın istihdamı 123 bin, erkek istihdamı ise 65 binlik artış göstermiştir. Kadın işsizlik oranı 0,4 yüzde puanlık azalışla yüzde 13,7'ye gerilerken erkek işsizlik oranı ise 0,3 yüzde puanlık artışla yüzde 10,2'ye yükselmiştir.

Sektörel verilere göre tarım ve inşaatta istihdam azalışları kaydedilmiştir. Erkeklerde tarım ve inşaat istihdamındaki azalışlar sırasıyla 37 bin ve 31 bin kişi, kadınlarda ise sırasıyla 101 bin ve 6 bin kişidir. Mevsim etkilerinden arındırılmamış verilere bakıldığında genel işsizlik oranı "Yükseköğretim" hariç bütün eğitim seviyelerinde artmıştır. Kadın işsizlik oranı "Yükseköğretim" grubunda azalırken, erkek işsizlik oranı tüm eğitim gruplarında yükselmiştir.