Bilal Erdoğan’ı Uzanlar şikayet etmiş

Bilal Erdoğan’ı Uzanlar şikayet etmiş

Bilal Erdoğan hakkında İtalya'daki kara para ihbarının Uzan ailesinden biri tarafından yapıldığı ileri sürüldü

A+A-

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın İtalya’ya transfer ettiği öne sürülen yüklü miktarda paranın soruşturulması için Bologna Savcılığı’na dilekçe veren kişinin Uzan Ailesi’ne mensup olduğunu öne sürdü.

Gazete, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 35 yaşındaki oğlu Bilal Erdoğan’ın İtalya’daki ikameti karmaşık bir hal alıyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nin öğrencisi olarak Ekim ayından bu yana resmen Bologna’da bulunan Bilal hakkında soruşturma açılması talebiyle Bologna Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunuldu” diye yazdı.

Şikayetin kaynağına ilişkin ise, “Dilekçe, Türkiye’de bir dönem televizyon kanalı sahibi de olan, Erdoğan’a muhalefet ettikten sonra, Ankara’ya göre ise vergi sorunları yüzünden şimdi Fransa’da siyasi sığınmacı olan Uzan ailesine mensup bir kişi tarafından 24 Ekim’de sunuldu” bilgileri paylaşıldı.

Floransa Barosu’na kayıtlı Avukat Massimiliano Annetta aracılığıyla sunulan dilekçede, bu yüklü miktarda paraya ilişkin ‘kara para aklama’ iddialarının da soruşturulması talep edildi.

Bolonya’da mı yaşıyor?

Corriere della Sera, Bilal Erdoğan’ın Bolonya’da yaşayıp yaşamadığının net olmadığını ise, “Soruşturma, Bilal Erdoğan’ın Bolonya’da ikamet edip etmeyeceğini de ortaya koyacak. O, büyük (anlaşılabilir) bir koruma çeperinde. John Hopkins, sadece onun kaydını yaptı” ifadeleriyle satırlarına taşıdı.

Annetta Avukatlık Bürosu’ndan DHA’ya yapılan açıklamada, müvekkillerine ilişkin bilgi paylaşılmazken, dilekçelerinin ardından henüz bir soruşturma açılmadığı belirtilmişti.
Dilekçede ayrıca, Bilal Erdoğan’ın Bolonya’ya bir grup silahlı korumayla geldiği, İtalya’ya girişlerine izin verilmeyince birkaç saat içinde onlara diplomatik pasaport temin edildiği ve bu konunun da araştırılması isteniyor.

Cem Uzan'dan yalanlama

Gazetenin haberinin ardından, Fransa’da yaşayan Cem Uzan, şu açıklamayı yaptı:

“Bugün bazı gazeteler ve internet sitelerinde yer alan Bolonya Savcılığı’nın Bilal Erdoğan hakkında kara para soruşturması başlattığı yolundaki haberlerde ihbarın yurt dışında olan ve Erdoğan’a karşıtlığı ile bilinen bir yatırımcı tarafından yapıldığı belirtilmektedir. Haberin menşei olarak İtalya’nın önde gelen gazetelerinden Corriere Della Sera gösterilmektedir. Haberin sonunda ise ismi açıklanmayan yatırımcının bir Avrupa ülkesinde siyasi sığınmacı sıfatıyla yaşadığı bilgisi yer almaktadır. Ahmet Hakan olayında olduğu gibi bazı yorumların ve çarpıtmaların merkezine yeniden isminin oturtulmaması için açıklıkla ve içtenlikte böyle bir olayla şahsen Cem Uzan olarak ilgim ve bilgim olmadığını kamuoyu ile paylaşmak isterim.”

Bilal Erdoğan: Bunların hepsi yalan

Öte yandan, eski başbakanlardan Silvio Berlusconi’nin ailesine ait olan Il Giornale gazetesi de; Rusya’nın, Bilal Erdoğan’ın IŞİD’den petrol aldığı iddialarını sayfalarına taşırken, “Junior Erdoğan fırtınada, ama Bolonya’da sükunet içinde yaşıyor” başlıklı bir haber yayınladı.

Bu iddiaları sormak için telefonla ulaştıkları Bilal Erdoğan’ın, kendilerini şaşkınlıkla karşıladığını yazan gazete, şu cevabı aldıklarını ekledi: “Bunların hepsi yalan. Ortada bir delil yok. Söyleyecek bir şeyim yok. Hoşçakalın.”

“Bizim polisimiz tarafından korunuyor”

İl Giornale ayrıca, Bilal Erdoğan’ın sadece Türk korumalarının olmadığını belirterek, İtalyan polisi tarafından da korunuyor olmasını, “Sultan’ın oğlu IŞİD’le iş yapmakla suçlanıyor, doktora için İtalya’da ve bizim polisimiz tarafından korunuyor” ifadeleriyle eleştirdi.

Aynı gazete, Bilal Erdoğan’ın, Bolonya’nın merkezinde ikamet ettiğini, iki çocuğunun düzenli olarak okula gittiğini ve 24 saat korunduğunu da belirtti.

İl Giornale, Rusya-Türkiye krizi patlak verdiğinden bu yana, Berlusconi’nin kadim dostu olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin lehine haberler hazırlamasıyla biliniyor.

Gazetenin de içinde olduğu Mediaset Grubu’na bağlı Rete 4 kanalı, 7 Haziran akşamı Putin’in hayatını anlatan bir belgesel yayınlayacağı duyurusunu, “Dünyanın en güçlü adamı. Rete 4, olağanüstü bir portreyi sizlere sunuyor” sözleriyle yaptı.

 

++ BİLAL ERDOĞAN HAKKINDA KARA PARA SORUŞTURMASI

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.