Bimeks büyüme ve kar hedefini değiştirmiyor

Bimeks büyüme ve kar hedefini değiştirmiyor

Bimeks, piyasadaki tüketici talebindeki gerilemeye ve sektörel bazda da zayıf seyreden büyümeye rağmen, ciro ve karlılık hedeflerini değiştirmeyecek.

A+A-

Bimeks, piyasadaki tüketici talebindeki gerilemeye ve sektörel bazda da zayıf seyreden büyümeye rağmen, ciro ve karlılık hedeflerini  değiştirmeyecek.

Teknoloji Perakende şirketi Bimeks, 2015 yılının ilk yarısında yüzde 41 ciro artışı sağladı. Aynı dönemde FAVÖK ve net karını da yüzde 35 oranında artıran Bimeks, 

2015 yılı sonunda 1,5 milyar TL satış ve yüzde 5 FAVÖK marjına ulaşmayı hedefliyor. Bimeks, piyasadaki tüketici talebindeki gerilemeye ve sektörel  bazda da zayıf seyreden büyümeye rağmen, ciro ve karlılık hedeflerini değiştirmeyecek.
İlk 6 ayda 797 milyon ciro ve 35 milyon TL faaliyet karı elde eden Bimeks, faaliyet giderlerindeki oransal iyileşmesini de devam ettirdi. Geçtiğimiz yıldan itibaren devam eden optimizasyon ve yazılım entegrasyonlarının sonucunda hedeflenen bu iyileşme ile Faaliyet Giderleri / Satışlar oranı yüzde 12’ye geriledi. Bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 16 idi.

Etkin kur riski yönetimi

Ürün tedarikinin yaklaşık yüzde 85’ini TL olarak yapan Bimeks, döviz bazındaki ürün tedariklerinden kaynaklanan kur riskini de hedging enstrimanları kullanarak yönetiyor.

“Gerçek zamanlı ve tam entegrasyonlu çoklu kanal stratejisi olan omnichannel”ı ilk uygulayan perakende şirketi olan Bimeks, 2015’in ilk 6 ayında online satış cirosunu da yüzde 110 artırarak 55 milyon TL’ye ulaştı.

Büyüme ve karlılığı sürekli hale getirdik

Bimeks İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Akgiray yaptığı açıklamada, sektördeki büyümenin üstünde bir ciro artışı sağlarken, karlılığı da korumaya özen gösterdiklerini belirterek “konjonktürel dalgalanmaların ötesinde, biz stratejimizi 5 yıllık bir perspektifte oluşturduk ve bu doğrultuda ilerlemeye devam ediyoruz” dedi.

Bimeks olarak bu sene başında, alışılagelmişin dışında bir adım atarak 3 yıllık hedeflerini açıkladıklarını belirten Akgiray “hedefleri ortaya koyarken, konjonktürel riskleri ve değişimleri tabii ki dikkate aldık. Ama en önemlisi, iş modelimizi etkinlik, verimlilik ve optimizasyon üzerine kurduk, sistemsel entegrasyona, yazılıma, kısacası işin mühendisliğine çok önem verdik ve yatırım yaptık. Bugün çok da keyifli olmayan piyasa şartlarında, ciro ve karlılık olarak iyi sonuçlarla, olumlu olarak ayrışabiliyorsak, bu uzun vadeli ve gerçekçi stratejimiz ve iş modelimizin başarısıdır” dedi.  

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.