Bir dönemin kudretli savcılarına yakalama kararı

Bir dönemin kudretli savcılarına yakalama kararı

Yolsuzluk iddiaları üzerine 17 Aralık 2013'teki soruşturmaları yürüten ve HSYK kararıyla meslekten ihraç edilen savcılar akkında yakalama kararı çıkarıldı

A+A-

 Yolsuzluk iddiaları üzerine 17 Aralık 2013'te başlatılan soruşturmaları yürüten ve Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararıyla meslekten ihraç edilen savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

17 ve 25 Aralık 2013 tarihlerinde aralarında dört eski bakan ve yakınlarının yanı sıra bazı işadamları hakkında rüşvet ve yolsuzluk iddiaları üzerine açılan soruşturmalarda takipsizlik kararları verilmiş, bu karara yapılan itirazlar da ilgili mahkemeler tarafından reddedilmişti.

O dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 17-25 Aralık operasyonlarının devlette "paralel bir yapı" kurduğunu iddia ettiği Gülen cemaatinin hükümeti devirme girişimi olduğunu söylerken, cemaat ise bu iddiayı reddetmişti.

TRT Haber'e göre Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski savcı Zekeriya Öz hakkında, "örgüt kurmak", "cebir şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmaya kısmen veya tamamen engellemek" gerekçeleriyle tutuklama talebiyle yakalama kararı çıkarıldı.

Habere göre, Kara ve Yüzgeç için de yakalama kararı çıkarıldı.

 

SAVCILAR GÜRCİSTAN'A KAÇTI

 

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.