Barış SOYDAN

Barış SOYDAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bireysel emeklilik gerçeği 2: Enflasyon % 8.5, fon getirisi % 3.5!

A+A-

Zorunlu değilken bireysel emeklilik hakkında yazmak belki zorunlu değildi ama 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 45 yaşın altındakilere zorunlu olduğuna göre, yani siz isteseniz de, istemesiniz de maaşınızdan 100 TL’ye yakın para devlet zoruyla kesilip bireysel emeklilik şirketlerinin kasasına konacağına göre, sistemi, doğrularını, yanlışlarını tartışmak bir zorunluluk haline geldi.

İlk yazımda belirttiğim gibi ortada sıkıntılı bir tablo var: Bireysel emeklilik fonlarının ortalama getirisi enflasyonun altında kalmış durumda. Enflasyonun altında getiri demek, insanların yaşlılıkları için biriksin diye götürüp emanet ettikleri paranın reel olarak erimesi demek. (Neyse ki, yüzde 25 devlet katkısı var da, bu konu şimdilik o kadar göze batmıyor.)

 

Getirisi enflasyonun altında kalan fonlara biraz daha yakından bakalım.

 

Yıllık enflasyonu yüzde 8.5 olarak alıyorum (Aslında biraz daha yüksek.) Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS)’ın 27 Ağustos tarihli verilerine göre 138 bin 665 yatırımcı ve 423 milyon 149 bin TL'lik büyüklüğüyle, Türkiye'nin en büyük bireysel emeklilik fonlarından biri olan Anadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu'nun yılık getirisi enflasyonun altında kalmış durumda. Bu fon yatırımcısına yılda yüzde 5.4 kazandırdı.

 

Büyük bir fon daha: Garanti Emeklilik Hayat İkinci Gelir Amaçlı Esnek Emeklilik Yatırım Fonu. Toplam büyüklüğü 284 milyon 344 bin TL. Yatırımcı sayısı 28 bin 416. Son bir yıllık getirisi: Yüzde 2.3.

 

Bir başka fon: NN Hayat ve Emeklilik Gelir Amaçlı Esnek Emeklilik Yatırım Fonu. (Eski adıyla Oyak Emeklilik.) 68 bin 713 yatırımcısı var. Fon büyüklüğü 201 milyon 419 bin TL. Son bir yıllık getirisi yüzde 3.4.
 

Ve küçük bir fon: Ergo Emeklilik ve Hayat Gelir Amaçlı İkinci Kamu Dış Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu. 15 bin 809 yatırımcısı var. Son bir yıllık getirisi yüzde 3.2.

 

Bireysel emeklilik sistemini yakından tanımayanlar için belirtelim: Yukarıda adları geçen emeklilik şirketlerinin, hisse senedi yerine başka enstrümanlara yatırım yaptığı fonlar da var.

 

Örneğin hisse senedi fonunda enflasyonun altında kalan Anadolu Hayat’ın başka bir fonu olan Anadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Yükselen Ülkeler Esnek Emeklilik Yatırım Fonu, son derece başarılı. Hatta adını da koyalım: Yıllık yüzde 18 getiri ile son bir yılın en başarılı ikinci fonu.

 

Ama dikkat: Bu fon, Anadolu Hayat Emeklilik’in enflasyon karşısında kaybettiren hisse senedi fonu kadar büyük değil. Hisse senedi fonunda 139 bin kişi varken ve o fonun büyüklüğü 423 milyon TL iken, bu fonun katılımcı sayısı 24 bin 401 kişi, büyüklüğü ise 67 milyon 779 bin TL.
 

Bir başka örnek… Garanti Emeklilik'in enflasyon karşısındaki kaybettiren fonuna yukarıda değinmiştim. O fonda 28 bin kişi vardı ve büyüklüğü 285 milyon TL’ydi. Garanti Emeklilik'in de enflasyonun üzerinde getiri sağlayan fonları var. Bir yılda yüzde 14.2 getiri sağlayan, yani yatırımcısına reel olarak kazandıran Gruplara Yönelik Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu, bunlardan biri. Bu fonda 38 bin 705 kişi var. Büyüklüğü ise 393 milyon 314 bin TL.

“İşte ne güzel, şirketin bazı fonları kaybettirirken bazıları kazandırmış, yatırımcı eğer birikimini birkaç farklı fona böldüyse, toplamda bir şey kaybetmemiş" denebilir.

 

Ama kazın ayağı pek öyle değil. İlk yazımı okuyanlar, bireysel emeklilik fonlarının ortalama yıllık getirisinin, enflasyonun altında kaldığını hatırlayacaktır.

 

Borsadan anlamayan insanlar, bireysel emeklilik birikimini hisse senedi fonuna yatırırsa kaybedeceğini nereden bilsin? Ya da en doğru zamanda hisse senedinden çıkıp altın fonuna geçmeyi nasıl becersin?

 

Yukarıdaki rakamlar açık: Hisse senedi fonlarına ağırlık verenlerin üç kuruş birikimleri, kuş olup uçtu.

Bu konuya devam edeceğiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.