Barış SOYDAN

Barış SOYDAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bireysel emeklilik gerçeği 3: Hangi fonlardan uzak durmalı?

A+A-

Bireysel emeklilik sistemiyle ilgili yazdığım ilk iki yazıda, fonlardan birçoğunun getirisinin enflasyonun altında kaldığını belirtmiştim. Paranızı yatırdığınız fonun yıllık getirisinin enflasyonun altında kalması demek, üç kuruş birikiminizin birkaç yılda pula dönmesi demek. Buna bireysel emeklilik şirketinin yönetim kesintilerini, giriş aidatlarını eklediğinizde, para biriktireyim derken borçlu çıkmanız işten bile değil!

 

Bütün bunlara rağmen bireysel emekliliğin cazip bir yanı yine de var. O da, devletin yüzde 25’lik katkısı. Devlet, bireysel emeklilik sistemine yatırdığınız paranın üstüne, dörtte bir kadar para koyuyor. Ve sistemde 10 yıl kalmayı başarırsanız, bu parayı size hibe ediyor. Yüzde 25, küçümsenmeyecek bir oran.

 

Devlet katkısını almak için bireysel emeklilik sistemine girmeye karar verdiniz, diyelim. (Zaten zorunlu olarak girecekseniz de, 2 ay sonra çıkmak yerine, devam etmeye karar verdiniz, diyelim.) Sistemde 10 yıl kalmaya niyet ettiğinize göre birikiminizin enflasyon karşısında erimemesi için fon tercihini doğru yapmanız şart.

 

Bireysel emeklilik şirketleriyle masaya oturduğunuzda “BRIC”, “eurobond” gibi belki de bugüne dek hiç duymadığınız kavramlarla karşılaşacaksınız. Size, hisse senedi fonlarının riskinin yüksek ama getirisinin de fazla olduğunu söylenecek. Her söylenene inanmayın...

Gelin, bireysel emeklilik şirketinin size önereceği farklı fon seçeneklerin son 5 yılda enflasyon karşısında ne kadar kazandırdığına bakalım. Daha önceki yazılarımdan hatırlayacağınız gibi, getirinin enflasyon altında kalması demek, üç kuruş birikiminizin birkaç yılda kuş olup uçması anlamına gelir. Dolayısıyla paranızı yatıracağınız fonun getirisinin enflasyonun altında kalmaması gerekiyor.

 

Önce, “riski yüksek ama getirisi de yüksek” denen hisse senedi fonlarıyla, kamu borçlanma kağıtlarına (yani devlet tahvillerine) yatırım yapan fonların 5 yıllık getirisine bakıyoruz...

 

Yukarıdaki grafikte TÜFE, enflasyon anlamına geliyor. Tablo net: Devlet tahvili ağırlıklı yatırım yapan bireysel emeklilik fonlarının getirisi son 5 yılda istikrarlı biçimde enflasyonun altında kalmış. Hisse senedi fonları ise dalgalı bir seyir izlemiş. Getiri bazı aylarda enflasyonun üzerine çıkarken çoğunda enflasyonun altında kalmış. Bu, şu anlama geliyor: Eğer borsadan anlamıyorsanız, doğru zamanda borsadan çıkıp doğru zamanda girmeyi başaramayacağınızı düşünüyorsanız, hisse senedi fonlarından uzak durun.

Aynı şekilde devlet tahvili fonlarından da. (Kamu iç borçlanma araçlarına yatırım yapan fonların getirisinin enflasyonun altında kalması, devletin izlediği faiz politikasıyla yakından ilişkili. Ama bu, başka bir yazının konusu.)

Şimdi sırada likit ve esnek fonların son 5 yıllık getirisi var.

 

 

Likit ve esnek fonların getirilerinin de son 5 yılda enflasyonun altında kaldığı anlaşılıyor...

Son olarak devletin yabancı para cinsinden ihraç ettiği bonolar (eurobond’lar) ile başka ülkelerin finansal enstrümanlarına (başka ülkelerin tahvilleri ile diğer araçlarına) ve kıymetli madenlere, yani altına yatırım yapan fonlara bakıyoruz.

 

 

Galiba bulduk: Bu fonların getirisi hiç fena değil. Yukarıdaki grafikte altın (kıymetli maden) fonlarının getirisi düşük görünüyor ama içinde bulunduğumuz yılda, yani 2016’da en çok altın fonlarının kazandırdığını da belirtelim.

 

Kamu dış borçlanma fonlarının getirisinin yüksek olmasının nedeni, kuşkusuz TL’nin son dönemde dolar ve euro karşısında değer kaybetmiş olması. TL önümüzdeki dönemde dolar ve euro karşısında yükselişe geçmeyecekse, bu trend devam edecek demektir. (TL’nin değerlenmesini bekleyen uzman sayısı, yok denecek kadar az.)

 

SONUÇ: UZAK DURMANIZ GEREKEN FONLAR

Geldik yazının sonucuna. Bir fonun geçmişteki başarısı, gelecekte de başarılı olacağının garantisi değildir ama güçlü bir işaretidir. Buraya kadar incelediğimiz tablolar, hangi fonların başarılı olduğuna dair bir fikir veriyor. Hangi fonların başarılı olamadığı konusunda da!

Peki A şirketinin mi, yoksa B şirketinin mi fonu daha iyi? Bu sorunun yanıtını da başka bir yazıda arayalım. Devletin, getirisi enflasyonun altında kalan bireysel emeklilik şirketlerine önlem alması gerekip gerekmediği sorusunun yanıtıyla birlikte...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum