Barış SOYDAN

Barış SOYDAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bireysel emeklilik gerçeği 4: Paranıza nasıl sahip çıkabilirsiniz?

A+A-

İlk yazılarımda “Bireysel emeklilik fonlarının birçoğunun ortalama getirisi enflasyonun altında”, demiş ve uyarmıştım, “Yatırım yaptığınız fonun getirisinin enflasyonun altında kalması demek, üç kuruş birikiminizin birkaç yılda kuş olup uçması demek...”

 

Paranızın güneş görmüş kar gibi erimesini engellemek için bireysel emeklilik şirketini ve fonu doğru seçmek gerek. Peki hangi emeklilik şirketi, hangi fon?

 

Bu sorunun yanıtını vermek o kadar kolay değil. Yanıtı belirleyen birden çok faktör var.

 

Bir kere, “Geçen yıl en çok hangi fon kazandırmış?”, diye baktığımızda karşılaştığımız sonuçlar, “Peki son beş yılda en çok hangi fon kazandırmış?” diye baktığımızda karşılaşacağımız sonuçlarla aynı olmayacak. (Ama yine de bu sorunun yanıtını vermek gerek, bazı fonlar şaşırtıcı derecede başarılı çünkü.)

 

 

En iyi fonu ararken başka ülkelerde, fonları kimin yönettiğine de bakılıyor. Öyle ya, fonların başarısında yöneticilerinin payı büyük. İyi bir yönetici X şirketinden ayrılıp Y şirketine geçtiğinde performansını oraya da taşıyabiliyor.

 

 

Ayrıca getiri tek kıstas da değil. Fonların yönetim ücreti ve giriş aidatları da önemli.

 

Bu çok bilinmeyenli denklemde en doğru fonu nasıl bulacağız?

 

İyi de, acaba bu soruya yanıt vermeye gerek var mı? Gerçekçi olmak gerekirse, 1 Ocak 2017 tarihinde bireysel emeklilik sistemine el mecbur katılacak 13 milyon kişinin parasının hangi fona yatırılacağına kendileri değil, çalıştıkları kurumların patronları, bilemediniz muhasebe müdürleri karar verecek!

 

Sizin fikrinizi bile sormadan, maaşınızdan kesecekleri parayı götürüp en “sevdikleri” bankaya, (muhtemelen diğer işlerinde, mesela maaş ödemelerinde, zaten çalıştıkları bankaya) yatıracaklar. Büyük çoğunluğun “Düşünen kafalara zararlı fikirler üşüşür, büyüklerimiz bizden daha iyi düşünür” ilkesiyle yaşadığı bir ülkede kimse de onlara itiraz etmeyecek.

 

Bu yazıyı okuduğunuza göre siz onlardan değilsiniz, kendi parasına kendisi yön vermek isteyen akıllı azınlıktansınız.

 

Maaşınızdan zorla kesilecek paranın kaderini patronunuzun veya muhasebe müdürünüzün “şahsi zevklerine” bırakmak yerine, akılla, mantıkla belirlemek istiyorsunuz ki, üç kuruş birikiminiz üç-beş yılda eriyip gitmesin.

 

Laf uzadı, “Hangi bireysel emeklilik şirketi, hangi fon?” sorusunun yanıtı bir sonraki yazıya kaldı.

 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.