Barış SOYDAN

Barış SOYDAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bireysel emeklilik gerçeği-5: En iyi fon hangisi?

A+A-

Önceki yazılarımızı okuyanlar, bireysel emeklilik fonlarının birçoğunun getirisinin enflasyonun altında kaldığını vurgulayıp, “En iyi bireysel emeklilik şirketi ve en iyi fon hangisi?” diye sorduğumuzu hatırlayacaktır.

“İstatistik, yalan söyleme sanatıdır” demişler! El çabukluğu marifetle, bütün fonların kazandırdığını söylemeniz mümkün. Bozuk saatin günde iki kez doğruyu göstermesi gibi emeklilik fonları da yılın belirli günlerinde tabii ki kazandırıyor.

 

Hangi bireysel emeklilik şirketine sorsanız, “kıstas getirinin” (Ama ne laf, “kıstas getiri”!) üzerinde kazandırdığını öne sürecektir. Onlara, kıstas getirinin sizi ilgilendirmediğini, enflasyonun üzerinde getiri sağlayıp sağlamadıklarını sorun.

 

Güneş balçıkla sıvanmıyor; inceleme aralığını açıp önce bir yıl, sonra beş yıla çıkardığınızda, istikrarlı şekilde kazandıran fon sayısının çok az olduğunu görürsünüz.

 

Bununla birlikte Sezar’ın hakkını Sezar’a verelim: Bireysel emeklilik dünyasında getiri oranı her şey demek değil. Her şeyden önce, fonların risk seviyeleri çok farklı.

 

Daha önce de belirtmiş olduğum gibi hisse senedi fonlarının riski çok yüksekken, sabit getirili enstrümanlara yatırım yapanların daha düşük.

 

O nedenle bütün fonları birbiriyle kıyaslamadan önce riskten arındırmanız lazım.

 

Fonları riskten arındırmak için bazı matematik formüller kullanılır.

 

İşinde gücündeki Ahmet Abi’nin, Ayşe Abla’nın, bunu yapması kolay değil. Normalde bunu bireysel emeklilik şirketlerini izleyen devlet kuruluşlarının yapıp halka, halkın anlayacağı bir dilden ilan etmesi gerekir.

 

Türkiye’de bireysel emeklilik şirketlerini denetlesin diye kurulan Emeklilik Gözetim Merkezi, gerçekten de fonları risk ağırlığından arındırarak birbiriyle karşılaştırıyor.

 

Ama bunu yılda bir kez ve ancak piyasa profesyonellerinin anlayabileceği bir dilden yapıyor.

Bireysel emeklilik fonlarını, risklerinden arındırarak kıyaslamak için kullanılan formüllerden biri “Sharpe Oranı” olarak adlandırılır.

 

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 2015 Gelişim Raporu’nda Sharpe Oranına göre Türkiye’nin en iyi 5 emeklilik yatırım fonu şöyle sıralanıyor:

 

1Halk Hayat Emeklilik Gelir Amaçlı kamu Dış Borçlanma Araçları EYF0.27
2Allianz Hayat Emeklilik Gruplara Yönelik Gelir A. Kamu Dış Borçlanma A. EYF0.18
3Ergo Emeklilik ve Hayat Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF0.16
4Cigna Finans Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF0.16
5Ergo Emeklilik ve Hayat Büyüme Amaçlı Esnek EYF0.16

 

Fonları risklerinden arındırıp birbiriyle karşılaştırmada kullanılan bir başka formül “Alfa katsayısı”dır. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 2015 raporunda alfa katsayısına göre en iyi emeklilik fonları da var.

 

                                    

  1. Allianz Yaşam Emeklilik Koç İştirak Endeksi EYF            0.93

  2. Asya Emeklilik Hayat Büyüme Amaçlı Katılım Hisse Senedi EYF    0.59

  3. Garanti Emeklilik Hayat Gruplara Yönelik Hisse Senedi EYF        0.43

  4. Ergo Emeklilik Hayat Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF        0.42

  5. Cigna Finans Emeklilik ve Hayat Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF0.35

 

Yukarıdaki sıralamalar sizi kandırmasın, ekonomik konjonktürün sürekli değiştiği Türkiye gibi ülkelerde, yukarıdaki oranlar pek bir anlam ifade etmez. Paradan konuşalım, Türkiye’de en çok hangi fonlar kazandırıyor?

 

Bu yazıyı yazdığım tarihte, yani 2 Ekim 2016, Pazar günü en çok kazandıran emeklilik yatırım fonları şöyleydi:

 

SON 1 YILDA EN ÇOK KAZANDIRAN FONLAR

 

Fon Adı

Fon Türü

Yılbaşı (%)

Son

1 Yıl (%)

3 Yıl (%)

5 Yıl (%)

ANADOLU HAYAT EMEKLILIK A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI YÜKSELEN ÜLKELER ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU

Esnek Fon

29,1

24,29

41,58

54,78

AVİVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. BRIC ÜLKELERİ ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU

Esnek Fon

24,25

19,21

37,09

-

ALLIANZ YAŞAM VE EMEKLİLİK A.Ş. İKİNCİ ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU

Esnek Fon

9,43

18,69

108,79

-

FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. KATKI EMEKLİLİK YATIRIM FONU

Devlet Katkısı Fonu

12,34

16,87

-

-

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş.KATKI EMEKLİLİK YATIRIM FONU

Devlet Katkısı Fonu

12,84

16,72

30,41

-

 

Yukarıdaki tablo, daha önce Borsatek’te fonların son 5 yıllık getirilerini kıyasladığımız yazıyı doğruluyor: Yurtdışındaki hisselere yatırım yapan fonlar, diğerlerinden daha iyi kazandırıyor.

 

Peki nedir bu işin sırrı? Sizin için bu soruyu en çok kazandıran fonun, yani Anadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Yükselen Ülkeler Fonu’nun yöneticilerine sordum. Bundan sonraki yazımda onların cevaplarına yer vereceğim.

 

Bitirmeden vurgulayayım: Bireysel emeklilik fonlarından hiçbiriyle ilişkim yok, fonların yöneticilerini tanımam ve bireysel emeklilik yatırımcısı da değilim! Kimseyi diğerine kayırmadığımı belirtmek için yazıyorum bunu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.