BİST-100 önümüzdeki bir yıl nasıl seyredecek

BİST-100 önümüzdeki bir yıl nasıl seyredecek

SPK anketinde katılımcıların yüzde 50’si önümüzdeki bir yıl için BIST-100'de yükseliş bekliyor

A+A-

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) anketinde katılımcıların %53’ü önümüzdeki ay, %44’ü önümüzdeki altı ay BIST-100 endeksine ilişkin değişim beklemezken, %50’si önümüzdeki bir yıl için yükseliş beklentisine sahip oldu.

SPK'nın Haziran ayına ilişkin 'Sermaye Piyasası Beklenti Anketi' yayınlandı. Buna göre, 157 yönetici tarafından yanıtlanan 2016 yılı Haziran ayı anketine ilişkin soru bazında değerlendirmeler şu şekilde oldu: "Katılımcıların gösterge bono faiz oranına ilişkin olarak %68’i önümüzdeki ay, %46’sı önümüzdeki altı ay, %39’u ise önümüzdeki bir yıl değişim beklememektedir. ABD dolarında, katılımcıların %62’si önümüzdeki ay değişim beklemezken, %62’si önümüzdeki altı ay ve %65’i önümüzdeki bir yıl artış beklemektedir.

Euro’ya ilişkin olarak katılımcıların %62’si önümüzdeki ay değişim beklemezken, %48’i önümüzdeki altı ay ve %59’u önümüzdeki bir yıl artış beklemektedir. Katılımcıların %53’ü önümüzdeki ay, %44’ü önümüzdeki altı ay BIST-100 endeksine ilişkin değişim beklemezken, %50’si önümüzdeki bir yıl için yükseliş beklentisine sahiptir.

BIST pay piyasası işlem hacmine ilişkin olarak katılımcıların %60’ı önümüzdeki ay, %43’ü önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, %46’sı önümüzdeki bir yıl için yükseliş beklentisine sahiptir. Halka açılacak şirket sayısına ilişkin olarak katılımcıların %72’si önümüzdeki ay, %56’sı önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı %51 olarak gerçekleşmiştir.

Özel sektör borçlanma araçlarının ihracına ilişkin olarak önümüzdeki ay katılımcıların %66 ile çoğunluğu değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için koşullarda iyileşme beklentisi ağırlık kazanmış, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla %45 ve %59 olarak gerçekleşmiştir. Katılımcıların %67’si önümüzdeki ay, %45’i önümüzdeki altı ay yabancı yatırımcı oranına ilişkin olarak değişim beklemezken, %41’i yıllık dönem için artış beklemektedir.

Reel kesimin yurtdışı borçlanma durumuna ilişkin olarak katılımcılar %69 ile önümüzdeki ay değişim beklemezken, %46 ile 6 aylık dönemde ve %60 ile yıllık dönemde artış beklentisi ağırlık kazanmıştır. BIST pay piyasası yatırımcı sayısına ilişkin katılımcıların %69’u önümüzdeki ay, %52’si önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, %43’ü önümüzdeki yıl artış beklemektedir. Katılımcıların %70’i önümüzdeki ay, %55’i önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, %52’si önümüzdeki bir yıl BIST kıymetli madenler ve taşlar piyasası işlem hacminde artış olacağını beklemektedir.

VİOP işlem hacmine yönelik olarak katılımcıların %64’ü önümüzdeki ay %48’i önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı %55 olarak gerçekleşmiştir. Katılımcıların %67’si önümüzdeki ay %47’si önümüzdeki altı ay için yatırım fonları net aktif değerine ilişkin olarak değişim beklemezken, artış bekleyen katılımcıların oranı yıllık dönem için %53 olarak gerçekleşmiştir. Emeklilik fonları net aktif değerine ilişkin olarak katılımcıların %49’u önümüzdeki ay değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemlerde artış beklentisi ağırlık kazanmış ve sırasıyla %58 ve %65 ile çoğunluğu oluşturmuştur.

MKYO net aktif değerine ilişkin olarak, katılımcıların %69’u önümüzdeki ay ve %49’u önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönemde artış bekleyen katılımcıların oranı %51 olarak gerçekleşmiştir."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.