BIST, Londra Borsası işbirliği

BIST, Londra Borsası işbirliği

Borsa İstanbul ile Londra Borsası arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

A+A-

Geçtiğimiz yıl NASDAQ ile yapılan stratejik anlaşmanın ardından, bugün İstanbul'un uluslararası finans merkezi haline dönüştürülmesi yolunda 2. büyük adım atıldı. Borsa İstanbul ile Londra Borsası arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

İstanbul'un uluslararası finans merkezi haline dönüştürülmesi yolunda önemli bir adım daha atıldı. Geçen yıl NASDAQ'la anlaşarak Avrasya finans kuşağına açılan Borsa İstanbul, bugün Londra Borsası Grubu (LSEG) ile imzaladığı anlaşmayla Avrupa piyasalarında daha etkin rol oynacak..

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Londra Borsası ile işbirliği anlaşmasının, Borsa İstanbul'un dünyada yapacağı anlaşmaların bir adımı olduğunu belirterek, "Borsa İstanbul, bizim sermaye piyasalarımızın merkezi konumunda ve piyasaların geleceği açısından en önemli kurumumuz" dedi.

Babacan, Borsa İstanbul ve Türk İhracatçılar Birliğince, İstanbul Finans Merkezi Girişiminin işbirliğiyle düzenlenen, Anadolu Ajansı'nın medya sponsoru olduğu "İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör Forumu"nda yaptığı konuşmada, Borsa İstanbul ile Londra Borsası arasındaki anlaşmanın, kurumların işbirliğini güçlendireceğini söyledi.

Borsa İstanbul, piyasaların geleceği açısından en önemli kurumumuz

Söz konusu anlaşmanın, Borsa İstanbul'un dünyada yapacağı anlaşmaların bir adımı olduğunu belirten Babacan, "Borsa İstanbul, bizim sermaye piyasalarımızın merkezi konumunda ve piyasaların geleceği açısından en önemli kurumumuz" dedi.

Türkiye'nin son 12 yılda birçok alanda çok önemli bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğini ifade eden Babacan, bunlardan en önemlilerinden birinin de sıfırdan yazılan yeni Sermaye Piyasaları Kanunu olduğunu kaydetti.  

Şu anda tüm dünyada en önemli problemlerden biri borçluluk

Babacan, G-20 dönem başkanı olarak sermaye piyasalarına büyük önem verdiklerinin altını çizerek, "G-20 dönem başkanı olarak öz sermaye finansmanının en önemli gündem maddelerimizden biri olduğunu ve bunun için efor harcayacağımızı deklare ettik. Borçluluk şu anda tüm dünyada en önemli problemlerden biri" dedi.

"Türkiye bir başarı hikayesi"

Ali Babacan, Türkiye'nin içinden geçtiği değişim sürecinin bir başarı hikayesi olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin bugün 2002 yılına kıyasla birçok açıdan iki farklı ülke görünümü verdiğini vurgulayan Babacan, değişim sürecinin bundan sonra da devam edeceğine işaret etti.

Babacan, anlaşmanın taraflarını da tebrik ederek, "Bunun sadece bir başlangıç olacağına inanıyorum. Londra çok önemli bir finansal merkez. İstanbul ise gelişen bir finans merkezi. Bu iki kurumun birlikte yapabileceği çok şey var" değerlendirmesinde bulundu.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.