BM'den Erdoğan'ın tepkisine cevap

BM'den Erdoğan'ın tepkisine cevap

Genel Sekreter Ban'ın sözcüsü Stephane Dujarric, Erdoğan’ın BM’nin Suriye sınırının sığınmacılara açılmasına ilişkin çağrı üzerine verdiği tepkiyi değerlendirdi

A+A-

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un sözcüsü Stephane Dujarric'in günlük basın toplantısında söz alan basın mensuplarından biri şu soruyu yöneltti: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en basit tabirle BM’nin işe yaramaz bir örgüt olduğunu söyledi. BM’nin ne iş yaptığını sordu. Sert bir eleştiri yöneltti. Sormak istediğim şey şu: Türkiye ile BM arasında, Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun aynı dönemde bu kadar sert eleştiri yöneltmesine yol açacak ne geçti?”

Konuşmanın tam metnini okumadım

Konuşmanın tam metnini okumadığını belirten Dujarric ise “Bence bu sorudan, konuşmayı yapanların sorumlu tutulması en iyisi olur. Ban’ın İngiltere’nin başkenti Londra’da Davutoğlu ile bir araya geldiğini biliyorum. İlişkilerimiz iyi. Bence BM’nin Suriye ve bölgedeki insani operasyonlar açısından yaptıkları ortada” ifadelerini kullandı.

BM önceki gün Türkiye’ye, savaş bölgesinden kaçanları koruma yönündeki uluslararası yükümlülüklerine uygun olarak, Halep’teki çatışmalardan kaçan Suriyelilere sınırı açma çağrısı yapmıştı.
Sığınmacı, İstanbul otogarı

Erdoğan ise dünkü muhtarlar toplantısında şu sözlerle tepki göstermişti: “Mültecileri öcü gibi görenlerin, bu sorunun sebebi olan Esed rejimine kör ve sağır kalmaları ibret vericidir. Ne diyor BM: 'Kapınıza dayananları içeri alın.' Sen ne işe yarıyorsun? Bu kadar rahat bir şeyse, kolay bir şeyse, şu ana kadar Irak ve Suriye olmak üzere 3 milyon insanı evimize biz aldık, siz ne aldınız, hangi ülke ne aldı? 300 kişinin, 500 kişinin, bin kişinin hesabını yapıyorsunuz. Biz 3 milyon kişi aldık.”

Erdoğan, bugün Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) toplantısında da "Ey Birleşmiş Milletler sen ne işe yararsın, senin görevin ne? Şu ana kadar 10 milyar dolara yakın bu mülteciler için para harcamış olan Türkiye'ye bu mülteciler için sen ne kadar destek verdin, 455 milyon dolar. Bizim alnımızda enayi yazmıyor, kusura bakmayın. BM bize çağrıda bulunmak yerine, Suriye'de yaşanan insanlık dramının önüne geçmek için daha fazla çaba sarf etmelidir” diye konuştu.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.